Zgodnie z kalendarzem juliańskim Boże Narodzenie przypada 7. stycznia.

Papież Franciszek pozdrowił w sobotę podczas modlitwy Anioł Pański chrześcijan, którzy obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego.

Drodzy bracia i siostry, niektóre Kościoły wschodnie, katolickie i prawosławne, w tych dniach obchodzą Boże Narodzenie. Przekazuję im swoje najszczersze pozdrowienia: niech te radosne świętowanie stanie się źródłem odnowionej duchowej siły i wspólnoty między nami wszystkimi chrześcijanami, którzy uznajemy Go za Boga i Zbawcę. – mówił Franciszek.

Podczas spotkania z wiernymi papież szczególną uwagę poświęcił chrześcijanom w Egipcie.

Szczególnie chcę wyrazić swoją duchową bliskość z prawosławnymi Koptami i szczerze pozdrowić mojego brata Tawadrosa II z radosnej okazji poświęcenia jego nowej katedry w Kairze. – mówił papież.

Jak podaje Radio Watykańskie, koptyjska katedra pod wezwaniem Narodzenia Chrystusa jest jedną z największych katedr w północnej Afryce, a także na Bliskim Wschodzie. Powstaje kilka kilometrów od Kairu, w nowej stolicy administracyjnej kraju. Kościół główny znajduje się na drugim piętrze katedry i może pomieścić 7,5 tys. wiernych. Poniżej mieści się mniejszy kościół na 1,2 tys. osób. Kopuła świątyni wznosi się na wysokość 39 metrów. W planach jest dobudowanie dwóch dzwonnic oraz otoczenie katedry ogrodami i kompleksem budynków, który będzie mieścił m.in. sale konferencyjne, aule i podziemny parking.

Życzenia dla wiernych obrządków wschodnich złożyli w Polsce m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, liturgicznym kalendarzem Kościołów Wschodnich, uroczystość Narodzenia Pańskiego przypada 7. stycznia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Franciszek chce zmienić tekst modlitwy „Ojcze nasz”?

Kresy.pl / Radio Watykańskie / Twitter / prezydent.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz