Bombowce strategiczne USA ponownie nad Ukrainą

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52 pojawiły się w przestrzeni powietrznej Ukrainy. To kolejna taka sytuacja w ostatnich kilku tygodniach.

Jak podał w środę ukraiński portal Europejska Prawda, dowództwo sił powietrznych Ukrainy poinformowało o wejściu dwóch amerykańskich bombowców B-52H w przestrzeń powietrzną Ukrainy. Amerykańskie maszyny były eskortowane przez ukraińskie Su-27 i MiG-29.

„Amerykańscy piloci, w integracji z ukraińskimi myśliwcami, tworzą zdolności do kolektywnej obrony i zapewniają Stanom Zjednoczonym, krajom NATO i kluczowym partnerom Sojuszu strategiczne i operacyjne zdolności do odstraszania kraju-agresora” – podało ukraińskie dowództwo w komunikacie.

Europejska Prawda podaje, powołując się na Andrija Kłymenkę, kierownika projektu Czarnomorskiego Instytutu Studiów Strategicznych, że dwa kolejne bombowce przylecą dziś nad Ukrainę i będą brały udział w ćwiczeniach na poligonach na zachodniej Ukrainie i nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego w ramach ćwiczeń wojskowych Ukraina-NATO “Zjednoczone Wysiłki 2020”.

Przypomnijmy, że amerykańskie bombowce strategiczne B-52 pojawiały się ostatnio nad ukraińskim niebem w dniach 28 sierpnia, 4 września i 14 września odbywając loty w okolicach Morza Czarnego i Azowskiego. Loty te wywołały zaniepokojenie Rosji, która zarzuciła Amerykanom ćwiczenie użycia pocisków manewrujących i symulowanie uderzeń rakietowych na cele w Południowym Okręgu Wojskowym w Rosji. Szef Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej gen. Siergiej Rudskoj twierdził, że wszelka odpowiedzialność za ewentualną eskalację sytuacji w regionie spadnie na USA i ich sojuszników w NATO.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply