W Rosji zlikwidowano bojowników powiązanych z ISIS

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Federacji Rosyjskiej twierdzi, że w Dagestanie zabito ekstremistów utrzymujących konteksty z tak zwanym „Państwem Islamskim”.

Zgodnie z komunikatem, w sobotę około godziny 22, na drodze między miejscowościami Endirej i Karlaniurt funkcjonariusze rosyjskich organów ścigania podjęli próbę zatrzymania samochodu WAZ 2109, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Na żądanie zatrzymania i opuszczenia pojazdu podejrzani otworzyli ogień z broni palnej – karabinu i pistoletu. Jak informuje TV Zwiezda obaj mężczyźni zostali „zneutralizowani”.

Związana z rosyjską armią telewizja Zwiezda pokazała nagranie samochodu, którym jechali ekstremiści. Samochód WAZ 2109 leżał przewrócony do góry kołami w rowie. Według informacji tego medium, zabici to mieszkańcy stolicy Dagestanu, Machaczkały, którzy tworzyli w tej republice siatkę ekstremistycznej organizacji „Państwo Islamskie”. W czasie interwencji funkcjonariuszy islamiści mieli zmierzać na akcję bojową, to jest przygotowywali atak na funkcjonariuszy policji. W strzelaninie nie został ranny żaden z funkcjonariuszy ani osoba postronna.

Kaukaska Republika Dagestanu granicząc z Czeczenią, stała się głównym ośrodkiem działalności islamskich ekstremistów w Rosji. Działał w niej między innymi tak zwany „Emirat Kaukazu”, proklamowany w 2007 r. przez czeczeńskiego przywódcę Doku Umarowa. Oficjalne źródła rosyjskie twierdzą, że „emirar” został już praktycznie rozbity w 2017 kiedy to zlikwidowano ostatnie komórki tej organizacji. Od 2014 na terytorium Kaukazu działają natomiast struktury identyfikujące się z działającym w Syrii i Iraku „Państwem Islamskim”. W czasie ekspansji tej organizacji obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej tworzyli całe oddziały walczące w Syrii. Także w Polsce zatrzymano w 2015 r. Czeczenów, którzy współpracowali z ISIS werbując ochotników i zbierając środki finansowe na rzecz tej organizacji terrorystycznej.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz