Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew przybędzie do stolicy ChRL już w poniedziałek.

Informację taką podała rosyjska, państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti. “Nikołaj Patruszew przeprowadzi rosyjsko-chińskie konsultacje w sprawie stabilności strategicznej z członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Yang Jiechi, a także rosyjsko-chińskie konsultacje w sprawie bezpieczeństwa publicznego, sprawiedliwości i porządku prawnego z członkiem Biura Politycznego [KC KPCh] Guo Shenkungiem” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Choć RIA Nowosti twierdzi, że Patruszew “regularnie przeprowadza spotkania z chińskimi kolegami”, to portal Lenta.ru zauważył, że będzie to jego pierwsza wizyta w Chińskiej Republice Ludowej od grudnia 2019 r. Rosyjski urzędnik podejmował natomiast Yang Jiechi, uważanego za głównego chińskiego polityka nadzorującego politykę zagraniczną ChRL, w Moskwie w maju 2021 r.

Chiny zachowują dystans wobec wojny jaką Rosja rozpoczęła w lutym przeciwko Ukrainie, chińscy politycy wielokrotnie twierdzili jednak, że obawy Moskwy w kwestii bezpieczeństwa są usprawiedliwione ponieważ USA i NATO chciały wykorzystywać Ukrainę jako forpocztę geopolitycznego nacisku na Rosjan.

Chińczycy nie wspierają jednak rosyjskiego wysiłku zbrojnego nie dostarczając Moskwie uzbrojenia czy technologii podwójnego zastosowania, generalnie przestrzegając sankcji nałożonych przez USA i Unię Europejską. Z drugiej strony ChRL znacznie zwiększyła import rosyjskich surowców naturalnych, sprzedawanych przez Rosjan poniżej średniej ceny rynkowej. Import ropy naftowej z Rosji przerósł na chińskim rynku ten z Arabii Saudyjskiej, zajmującej do tego roku pierwsze miejsce wśród źródeł tego surowca dla ChRL.

 

Na kanwie tej polityki pogorszeniu uległy relacje Chin z Unią Europejską, która w tym roku oficjalnie uznała ChRL za rywala politycznego.

ria.ru/lenta.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply