Litwa skontroluje swoje escape roomy

Litewska straż pożarna zapowiedziała sprawdzenie tzw. escape roomów na Litwie. Kontrole mają związek z tragicznym pożarem w Koszalinie. – dowiedziała się we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Jak powiedział PAP Juris Targonskas, kierownik Zarządu Państwowego Nadzoru Przeciwpożarowego Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa, litewscy strażacy mają zamiar odwiedzać escape roomy (pol. pokój ucieczek) i sprawdzać, czy są w nich przestrzegane wymagania dotyczące ich działalności. Jak zaznaczał, wymagania są zależne od przeznaczenia pomieszczenia, w którym znajduje się escape room.„Po obejrzeniu wszystkich lokali tego typu podejmiemy decyzję o tym, czy wprowadzić dodatkowe wymogi i jakie” – mówił Targonskas zapewniając, że nie chodzi o utrudnianie życie przedsiębiorcom, lecz o bezpieczeństwo osób korzystających z escape roomów.

Litewscy strażacy nie będą mieli wiele pracy, ponieważ na Litwie jest tylko około 40 lokali tego typu, głównie w dużych miastach. Kontrole zostaną przeprowadzone w najbliższych tygodniach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, po tragicznym piątkowym pożarze w Koszalinie, w którym zginęło 5 nastolatek, minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński nakazał Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzenie kontroli przeciwpożarowych w escape roomach w całej Polsce. Jak poinformował w Polskim Radiu komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, do poniedziałku zidentyfikowano 548 firm zajmujących się tego typu działalnością, z czego 400 skontrolowano. 53 lokale zostały zamknięte, 40 właścicieli escape roomów, w których wykryto nieprawidłowości, zostało ukaranych grzywnami. Do jednego lokalu strażacy mieli średnio 4 zastrzeżenia odnośnie bezpieczeństwa. Jak podkreślał Suski, przedsiębiorcy prowadzący escape roomy nie mają obowiązku zgłaszania tej działalności do Straży Pożarnej.

W piątek w wyniku pożaru w tzw. escape room w Koszalinie zginęło pięć 15-letnich dziewczyn. Ciężko poparzony został pracownik lokalu. Według wstępnych ustaleń przyczyną pożaru było rozszczelnienie butli z gazem zasilającej jeden z piecyków, którymi ogrzewano budynek.

Kresy.pl / PAP

Litwa skontroluje swoje escape roomy
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz