Po dwóch kadencjach władzę na Słowacji straci prawdopodobnie partia Smer (“Kierunek”),  której koalicjanci znajdą się poza parlamentem. Zwyciężyła populistyczna partia o dość wielokierunkowym przekazie.

Portal Dennikn.sk podał dane ze słowackich komisji wyborczych w których podliczono 99,91 proc. oddanych głosów. Według nich zwycięzcą sobotnich wyborów została populistyczna partia Zwyczajni Ludzie i Osobistości Niezależne (Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti, OĽaNO), która otrzymała 25,03 proc. głosów. To znaczne wzmocnienie tej siły politycznej, która w poprzednich wyborach otrzymała 11 proc. głosów. Oznacza to, że OL’aNO będzie miała w słowackim parlamencie 53 na 150 miejsc.

Po ośmiu latach u władzy znaczny spadek poparcia odnotowała partia Kierunek – Socjalna Demokracja. 18,29 proc. głosów to proporcja o 10 punktów procentowych mniejsza w porównaniu do poprzednich wyborów. Trzecie miejsce zajęła partia “Jesteśmy rodziną” (Sme rodina). Zagłosowało na nią 8,24 proc. wyborców, cztery lata wcześniej jej wyborczy dorobek wyniósł 6,6 proc. Partia głosząca hasła prorodzinne i antyimigracyjne będzie miała w Radzie Narodowej 17 deputowanych.

Radykalni nacjonaliści z Partii Ludowej-Naszej Słowacji (L’SNS) odnieśli sukces znacznie mniejszy niż przewidywały sondaże dające ich partii nawet drugie miejsce. Jednak z poparciem 7,97 proc. głosujących (podobny do tego z poprzednich wyborów) partia zwiększy jednak udział mandatów w parlamencie o 3 – do 17.

Klęskę poniosła koalicja partii liberalnych – Postępowej Słowacji (PS), z której wywodzi się obecna prezydent kraju Zuzana Čaputová i Razem-Obywatelskiej Demokracji (Spolem). Z wynikiem 6,97 proc. poparcia partie te nie przekroczyły progu wyborczego przewidzianego dla koalicji.

Konserwatywno-liberalna i eurosceptyczna Wolność i Solidarność (SoS) uzyskała poparcie na poziomie 6,22 proc. co oznacza znaczną stratę w ciągu czterech lat (poprzedni wynik 12,1 proc.). Stawkę stronnictw, które uzyskały mandaty w parlamencie zamyka centrowa partia “Dla ludzi” założona w zeszłym roku przez byłego prezydenta Andreja Kiskę, którą poparło 5,77 proc. głosujących co pozwoli jej uzyskać 12 mandat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uwagę zwraca klęska dwóch pozostałych partii dotychczas rządzących – Słowackiej Partii Narodowej (3,16 proc., w poprzednich wyborach 8,6 proc.) oraz łączącego liberalnych polityków słowackich i przedstawicieli mniejszości węgierskiej ugrupowania Most-Hid (2,05 proc., w poprzednich wyborach 6,5 proc.). Wynik tej drugiej partii jest o tyle znaczący, bo powoduje, że mniejszość węgierska po raz pierwszy w historii niepodległej Słowacji nie będzie miała swojej reprezentacji parlamentarnej. Partia Wspólnoty Węgierskiej (MKP) uzyskała bowiem zaledwie 3,91 proc.

dennikn.sk/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply