Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
We wtorek nad ranem czasu polskiego swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata w piłce nożnej rozegra reprezentacja Iranu. Fakt ich organizacji w kraju wojennego wroga Irańczyków nałożył na ich piłkarzy dodatkową presję.
Gdy 28 lutego USA wraz z Izraelem dokonały zbrojnej agresji na Iran pod znakiem zapytania stanęło samo uczestnictwo reprezentacji tego ostatniego w północnoamerykańskim Mundialu. Tak się bowiem złożyło, że wszystkie mecze grupowe Irańczycy muszą rozegrać w Stanach Zjednoczonych. Najbliższy już we wtorek o godz. 4 czasu warszawskiego w Los Angeles.
Wkrótce po rozpoczęciu amerykańskiego ataku irański związek piłki nożne rozważał zbojkotowanie turnieju. Potem domagał się przeniesienia meczów z udziałem Irańczyków poza terytorium USA. Ostatecznie organizator mistrzostwa - FIFA nie przystała na takie rozwiązanie.
Brytyjskie siły zbrojne dokonały abordażu tankowca na kanale La Manche. Władze w Londynie uznały go za część rosyjskiej "floty cieni".
Do abordażu doszło wczesnym rankiem w niedzielę, jak poinformował sam premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer. Na pokład wytypowanego tankowca wkroczyli funkcjonariusze Narodowej Agencji ds. Przestępczości (National Crime Agency). Osłaniali ich komandosi z Royal Marine Commandos. Aystowały im również samoloty Królewskich Sił Powietrznych RAF P-8, a także okręty HMS Sutherland i HMS Ledbury.
BBC donosi o zajęciu statku o nazwie Smyrtos. „Ta udana operacja zadaje Rosji kolejny cios i przypomina tym, którzy podsycają wojnę Putina na Ukrainie, że nie pozwolimy im się ukryć” - skomentował brytyjski premier. Według strony śledzącej ruch MarineTraffic, Smyrtos pływa pod banderą Kamerunu i stoi właśnie na kotwicy u wybrzeży Weymouth w kanale La Manche.
Prezydent Rumunii Nicușor Dan desygnował Adriana Veșteę, polityka liberalnej Partii Narodowo-Liberalnej, na kandydata na premiera. Wcześniej z misji tworzenia rządu wycofał się Eugen Tomac, który próbował zbudować gabinet technokratyczny.
Prezydent Rumunii Nicușor Dan desygnował w niedzielę Adriana Veșteę na kandydata na premiera — podała agencja Reutera. Decyzja zapadła po tym, jak z misji tworzenia rządu wycofał się niezależny kandydat Eugen Tomac.
Kolejne nieoficjalne źródła relacjonują, że założonego memorandum rozejmowego między Iranem a USA nie zawiera trzech kluczowych postulatów, jakimi Amerykanie tłumaczyli rozpoczęcie wojny.
Prezydent USA Donald Trump i premier Pakistanu Shehbaz Sharif ogłosili porozumienie w poniedziałek. Sharif napisał na X, że „obie strony zadeklarowały natychmiastowe i trwałe zakończenie działań wojennych na wszystkich frontach, w tym w Libanie”, wyjaśniając, że oficjalna ceremonia podpisania memorandum odbędzie się w piątek, 19 czerwca, w Szwajcarii. Nie wiadomo jednak jakie dokładnie są warunki tego rozejmu, poza tym, że mają być jeszcze dookreślone w tym tygodniu podczas negocjacji w Katarze.
"Islamska Republika Iranu, pod przewodnictwem swojego poległego przywódcy, osiągnęła przewagę nad amerykańsko-syjonistycznym wrogiem" - ogłosiła irańska dyplomacja około południa czasu warszawskiego. Przyznała ona, że wynegocjowano tekst, jaki określono "memorandum o porozumieniu w kwestii negocjacji dotyczących zakończenia wojny", co potwierdza wcześniejsze informacje, że negocjacje o trwałym porozumieniu pokojowym będą dopiero negocjowane na jego podstawie, a nastąpi to "po wykonaniu zobowiązań przez drugą stronę, zgodnie z postanowieniami memorandum".
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Iranu mają w tym tygodniu przeprowadzić w Katarze pośrednie rozmowy przygotowawcze przed formalnym podpisaniem porozumienia mającego zakończyć wojnę na Bliskim Wschodzie — podała agencja AFP.
Według dyplomaty, z którym w poniedziałek rozmawiała AFP, spotkania odbędą się w stolicy Kataru jeszcze przed podpisaniem dokumentu w Szwajcarii. „Oddzielne spotkania przygotowawcze z każdą ze stron odbędą się teraz w Dosze w tym tygodniu, przed oficjalnym podpisaniem w Szwajcarii i rozpoczęciem rozmów technicznych” — powiedział dyplomata, który zastrzegł anonimowość ze względu na wrażliwy charakter ustaleń.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w niedzielę, że ukraińskie służby wywiadowcze zdobyły dokumenty dotyczące sytuacji wewnętrznej w Rosji, które — według niego — trafiają na biurko Władimira Putina. Prezydent Ukrainy napisał, że nawet materiały, które są przedstawiane rosyjskiemu przywódcy, pozwalają wyciągać wnioski o kondycji politycznej Rosji.
Trump zapowiada otwarcie cieśniny Ormuz. USA mówią o porozumieniu z Iranem