Sąd w Seulu wydał wyrok wskazujący na obywatela Korei Południowej, który zdecydował się znacznie przybrać na masie, by uniknąć służby w jej siłach zbrojnych.

W Korei Południowej obowiązuje powszechny pobór. Czas służby to 18-21 miesięcy. Osoby z gorszymi parametrami zdrowotnymi zamiast do oddziałów wojskowych mogą być skierowane do odpowiednika służby zastępczej, na przykład w ośrodkach pomocy społecznej. Właśnie z takiej możliwości postanowił skorzystać jeden z młodych mężczyzn, który za radą swojego znajomego zastosował trik, by nie zostać wcielonym do armii, co zrealcjonowała we wtorek agencja Associated Press.

Sprawa dotyczy 26-letniego mężczyzny, którego personaliów nie podano do publicznej wiadomości. Kwalifikacja medyczna przeprowadzona w 2017 r. wykazała, że mężczyzna nadaje się na żołnierza czynnej służby, mając 169 centymetrów wzrostu i ważąc 83 kilogramy. Pod wpływem znajomego, radzącego że może otrzymać służbę zastępcza, jeśli wykaże nadwagę, skazany podwoił dzienne spożycie żywności, skupił się na jedzeniu wysokokalorycznych produktów spożywczych i rzucił pracę na pół etatu jako dostawca.

Efekt był widoczny. Podczas trzech badań medycznych w latach 2022-2023 mężczyzna ważył już 102-105 kilogramów, co kwalifikowało go właśnie do służby zastępczej w ramach pracy społecznej. Według sądu, tuż przed tymi badaniami wypił również dużą ilość wody.

Sąd wschodniego dytryktu Seulu uznał to za złamania ustawy o służbie wojskowej i skazał oskarżonego na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Nie jest jasne, w jaki sposób wykryto przestępstwo i czy mężczyzna rozpoczął służbę wojskową przed postawieniem mu zarzutów. Sąd stwierdził jedynie, że mężczyzna obiecał wiernie wypełnić swój obowiązek wojskowy, podała AP.

Wyrok usłyszałe także znajomy głównego skazanego, który dał mu radę jak przechytrzyć system poborowy. Ten, również 26-latek, usłyszał wyrok roku więzienia w zawieszeniu.

Według Wojskowej Administracji Siły Żywej co roku zgłaszanych jest około 50-60 przypadków uchylania się od obowiązku wojskowego. Przybieranie na wadze lub utrata wagi lub niepoddawanie się zabiegom medycznym niezbędnym dla utrzymania zdrowia są najczęstszymi próbami uniknięcia służby w szeregach wojska.

Czytaj także: Połowa Ukraińców uważa, że unikanie wojska to nie wstyd

apnews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply