Zdaniem amerykańskich urzędników tysiące powiązanych z Rosją kont w mediach społecznościowych sieje dezinformację na temat epidemii koronawirusa. Mają być to zorganizowane wysiłki na rzecz zaszkodzenia wizerunkowi USA. – podał w sobotę The Independent powołując się na agencję AFP. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaprzeczyła tym zarzutom.

Urzędnicy Departamentu Stanu USA powiedzieli agencji AFP, że fałszywe konta na Twitterze, Facebooku i Instagramie szerzą w wielu językach nieprawdziwe informacje na temat koronawirusa. Według Philipa Reekera, zastępcy sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Rosja w ten sposób usiłuje „siać niezgodę i podważać amerykańskie instytucje i sojusze od wewnątrz”.

Według raportu Departamentu Stanu, do którego dotarła AFP, w akcji ma brać udział kilka tysięcy kont publikujących w internecie „prawie identyczne” wiadomości o wirusie. Konta te miały wcześniej publikować „prorosyjskie” wiadomości na temat ważnych wydarzeń, w tym wojny w Syrii, protestów Żółtych Kamizelek we Francji i masowych demonstracji w Chile. Wiadomości mają być podawane w językach angielskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim i francuskim. Rosyjska kampania miała zacząć się w połowie stycznia.

W ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że ​​USA zaprojektowały koronawirusa w celu „prowadzenia wojny gospodarczej z Chinami” lub że został on wyprodukowany przez CIA jako broń biologiczna. O udział w rozprzestrzenianiu się wirusa oskarżono też współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę oskarżenia Departamentu Stanu skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Według niej jest to „celowa wrzutka”.

Przypomnijmy, że na początku lutego ministerstwo spraw zagranicznych Chin zarzuciło USA „sianie paniki” w związku z epidemią koronawirusa. Zrobiono to po tym, jak Donald Trump wydał zakaz wjazdu do USA dla cudzoziemców, którzy odwiedzili Chiny w ciągu poprzednich 14 dni. Zdaniem Chińczyków wydanie takiej decyzji nie było uzasadnione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Już kilkadziesiąt osób chorych i ofiary śmiertelne we Włoszech z powodu koronawirusa

Kresy.pl / The Independent / BBC / TASS / CNBC

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz