Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że jeszcze bardziej rozszerza sankcje jakimi jego państwa obłożyło Irańczyków.

“Dziś wprowadzamy sankcje wobec byłego prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada i irańskiego Ministerstwa wywiadu […] za ich udział w nielegalnych zatrzymaniach” – przekazał Biden, którego zacytowała rosyjska agencja informacyjna TASS. Prezydent USA odniósł się w ten sposób do przebywających w irańskich aresztach obywateli swojego państwa. Waszyngton często uznaje działania irańskiego wymiaru sprawiedliwości wobec jego obywateli za motywowane politycznie.

“Będziemy nadal pociągać Teheran do odpowiedzialności za jego prowokacyjne działania w regionie” – dodał Biden.

Amerykański prezydent ogłosił rozszerzenie sankcji mimo, że wcześniej Teheran i Waszyngton zgodziły się na wymianę więźniów w formacie pięć na pięć. W ramach umowy Republika Islamska będzie otrzymała dostęp do 6 miliardów dolarów zamrożonych na rachunkach południowokoreańskich banków w wyniku sankcji USA.

Po wycofaniu się z porozumienia JCPOA w 2018 r. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Iran, zakazując ośmiu największym importerom irańskiej ropy, w tym Korei Południowej, zakupu surowców energetycznych od republiki islamskiej. Następnie władze irańskie stwierdziły, że Seul na wniosek Departamentu Skarbu USA zamroził około 7 miliardów dolarów, które Teheran miał otrzymać za dostawy ropy naftowej zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat. Korea Południowa zdeponowała w swoich bankach środki z przeznaczeniem na opłacenie ropy, ale nie mogła przekazać ich Iranowi bez narażania swoich banków na poważne kłopoty.

„Dzisiaj rząd USA ogłosił utworzenie korytarza humanitarnego w Katarze w celu dalszego ułatwienia przepływu pomocy humanitarnej do ludności Iranu” – ogłosił w poniedziałek Departament Skarbu USA – “Korytarz humanitarny nie oznacza zniesienia jakichkolwiek sankcji nałożonych na Iran, rząd USA w dalszym ciągu nakłada ograniczenia w związku ze szkodliwą działalnością Iranu, w tym proliferacją broni i wspieraniem międzynarodowego terroryzmu”.

USA wprowadziły sankcje wobec Ahmadineżada mimo, że prezydentem Iranu przestał on być jeszcze w 2013 r., a po latach popadł nawet w konflikt z elitą rządzącą.

tass.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply