Jeden z najbardziej znanych ukraińskich historyków prof. Jarosław Hrycak mocno skrytykował dyrektora ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza. „Dopóki na czele Instytutu stoi Wiatrowycz, bardzo dla nas ważnego dialogu z Polską nie będzie” – powiedział w wywiadzie dla portalu Censor.net.ua.

To w przybliżeniu tak, jakby stworzyć Instytut Pamięci Narodowej w Rosji, który chciałby się pojednać z Ukrainą, ale jednocześnie mówiłby, że Wielkiego Głodu na Ukrainie nie było” – dodał.

„Wołodymyr Wiatrowycz, który obecnie stoi na czele Instytutu [Pamięci Narodowej], to bardzo dobry działacz społeczny, ale jako historyk on po prostu zajmuje się biurokracją. On wziął się za kilka niedopuszczalnych rzeczy: usprawiedliwia stosunek OUN do Żydów i to, co stało się na Wołyniu w 1943 roku. Wiatrowycz ma do tego prawo jako prywatny historyk, ale nie jako szef instytucji państwowej” – podkreślił Hrycak.

Profesor Hrycak skrytykował tak formę i działalność ukraińskiego IPN:

„Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej został stworzony przez Juszczenkę na wzór polskiego, ale jego forma jest pomyłką. W Polsce powstał po to, alby kwalifikować zbrodnie reżimu komunistycznego drogą odkrywania archiwów. Nasz Instytut zajmuje się popularyzacją niektórych wydarzeń. To instrument politycznej walki, która nie służy Ukrainie ze względu na jej różnorodność”.

Wołodymyr Wiatrowycz, stojący na czele ukraińskiego IPN, urodził się w 1977 roku we Lwowie. Od młodych lat związany był z ukraińskim ruchem nacjonalistycznym, m.in. z Młodzieżowym Kongresem Nacjonalistycznym (MNK), młodzieżówką OUN-Bandery

W roku 2002 stanął na czele powołanego z inicjatywy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej) – Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego (CDWR), instytucji, która otrzymała za zadanie propagowania na Ukrainie pozytywnego, propagandowego obrazu OUN-UPA.

Zachodnioeuropejscy historycy specjalizujący się w tematyce ukraińskiego nacjonalizmu, jak Per Rudling, wprost określają założony przez Wiatrowycza CDWR jako „przybudówkę OUN-Bandery”

Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego kreuje jednostronny, nieomal hagiograficzny obraz Ukraińskiej Powstańczej Armii jako „armii nieśmiertelnych” (tytuł jednej z książek opublikowanych przez CDWR). Wydało dotąd kilkadziesiąt publikacji, zarówno mających uchodzić za naukowe, jaki i popularyzatorskich, nakierowanych na masowego odbiorcę.

Gdy pod koniec swojej kadencji prezydent Wiktor Juszczenko politycznie zbliżył się do środowisk banderowskich, Wiatrowycz objął funkcję dyrektora Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Po zakończeniu kadencji Juszczenki został odwołany.

Po wydarzeniach na Majdanie i zmianie rządu na Ukrainie, premier Arsenij Jaceniuk powołał go 23 marca 2014 roku na funkcję prezesa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Sam Wiatrowycz często wypowiada się w ukraińskich mediach na temat rzezi wołyńskiej, negując odpowiedzialność UPA za jej przeprowadzenie i określając ją mianem „wojny polsko-ukraińskiej”.

KRESY.PL

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Mnie bardziej ciekawi kiedy wreszcie polski IPN zajmie się ściganiem sprawców ukraińskich zbrodni na narodzie polskim, zwłaszcza ludobójców z Wołynia. Z ich zlokalizowaniem nie będzie miał żadnych kłopotów, bo poprzebierani w stroje organizacyjne dziarsko maszerują podczas kolejnych rocznic OUN, UPA, SS Galizien itd.

 2. jan53
  jan53 :

  Duzo optymizmu.To Jaceniuk go powolal a nie Swoboda.Obecne wybory tez wygrala partia Jaceniuka która ma tez sporo zwolennikow w Samopomocy partii mera Lwowa.Juz zaczely się niesnaki miedzy Poroszenko a Jaceniukiem.Sztuczny twor jednak chyba się rozleci na kolejne republiki.Czy nasi politykierzy sa przygotowani na taki scenariusz? Maja jakies opcje? Np.pomocy? A jeżeli tak to komu i dlaczego oraz w jakiej formie?

 3. greg
  greg :

  “Obecne wybory tez wygrala partia Jaceniuka która ma tez sporo zwolennikow w Samopomocy partii mera Lwowa”. A Samopomoc tworzył i umacniał za mamonę nasz żyd Tymochowicz, specjalista od oszukiwania wyborców.

 4. greg
  greg :

  “Obecne wybory tez wygrala partia Jaceniuka która ma tez sporo zwolennikow w Samopomocy partii mera Lwowa”. A Samopomoc tworzył i umacniał za mamonę nasz żyd Tymochowicz, specjalista od oszukiwania wyborców.