Premier Ukrainy na konferencji prasowej z negacjonistą wołyńskim [+VIDEO]

Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy, wystąpił w towarzystwie negacjonisty wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza na konferencji prasowej poświęconej Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu. Wiatrowycz twierdzi, że w latach 1942-47 doszło do „drugiej wojny polsko-ukraińskiej” – książki o takim właśnie tytule jest autorem obecny szef ukraińskiego IPN-u.

Arsenij Jaceniuk powiedział na konferencji, że „70 lat temu żołnierze z Żytomierza i Lwowa w składzie Pierwszego Frontu Ukraińskiego wyzwolili z rąk nazistów jeden z najstraszniejszych obozów drugiej wojny światoej – Auschwitz”.

Arsenijowi Jaceniukowi towarzyszył Wołodymyr Wiatrowycz, szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, który objął to stanowisko na mocy decyzji władz post-majdanowej Ukrainy w marcu 2014 roku.

Wiatrowycz jest autorem książki pt. „Druga wojna polsko-ukraińska 1942-1947”.

W latach II wojny światowej, a także po niej, doszło do ludobójstwa polskiej ludności Kresów Wschodnich z rąk ukraińskich nacjonalistów. Na wschodnich obszarach II RP i oraz na terenach wschodnich tzw. Polski Ludowej zginęło łącznie około 100 tysięcy Polaków.

PATRZ RÓWNIEŻ: Sława Ukrainie to hasło banderowskie

Na nagraniu Wiatrowycz pierwszy z prawej:

YouTube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   votum_separatum :

   Można to rozpatrywać w następujący sposób: pod przymusem niewielką bandę ukropów gnano przodem frontu pod sowieckimi lufami podczas, gdy większa część ich pobratymców siedziała po lasach w UPA i mordowała kogo popadnie. Pewnie ta „Ukraińska” część to ludzie ze wschodu, którzy teraz dzielnie zamykają banderowców w Kotle Debalcewskim. Tymczasem załoga Auschwitz – Birkenau składała się również z Ukraińców więc musiało dojść do bratobójczej walki, gdyż Niemcy zapewne pozostawili samopas element ukropski, który został szybko wysłany do piekła. Ciekawe, czy Ukraińcy wyzwalali od siebie też inne obozy? Co zrobiono z wyszkolonymi w Trawnikach Ukropach z SS-Sonderkommando Treblinka?

 1. Avatar
  daniel18 :

  „70 lat temu żołnierze z Żytomierza i Lwowa w składzie Pierwszego Frontu Ukraińskiego wyzwolili z rąk nazistów jeden z najstraszniejszych obozów drugiej wojny światowej – Auschwitz”- Odnośnie tego, nie wiem jak możemy sie godzić by tak mówiono, by mówił tak ktokolwiek, Obóz wyzwoliła armia czerwona, składała się ona z różnych nacji, niech ukraińcy nie przywłaszczają sobie mienia wyzwolenia bo to wykracza poza granice. Idąc tym tokiem myślenia, możemy śmiało powiedzieć, że to oni razem z niemcami jako SSmani zabijali polaków- jak wiadomo było ich dużo w szeregach SS zabijających polaków, chwała ukrainie…tak? beznadziejny naród który zmierza donikąd… I jest zle sadzić, ze administracja obozu oświęcim dobrze zrobiła nie zapraszając Putina, Rosja jest spadkowierczynią ZSRR tak samo jak odpowiada za morderstwa.. tak samo za ‚wyzwolenie’ czy tego chcemy czy nie.. musimy to zaakceptowac mimo wszystko a nie chować prawdy pod dywan i zapraszać szkodzącego na Poroszenkę..

   • Avatar
    daniel18 :

    Ponieważ Rosja zawsze miała nas za wroga, od najdawniejszych czasów, przy pierwszej lepszej okazji wbijała nam nóż w plecy, choć przypomnę, że Rosja potępiła zbrodnie stalinowskie.. sam uważam, że to zbyt mało i jest to mały symboliczny gest… a ktoś mi powie co zrobili ukraińcy? czy nazwali kiedykolwiek ludobójstwem polaków na kresach? można śmiało mówić też o innych krajach, gdzie z każdej strony podczas wojny zawierali pakty by nas zniszczyć i odebrać tereny które od zawsze należały do Polski, do dziś nie usłyszeliśmy słowa przepraszam… /Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości/

 2. Avatar
  franciszekk :

  Ta tzw. „Druga wojna polsko-ukraińska 1942-1947” w/g. NEO-banderowca – Wiatrowycza polegała na ludobójstwie niespodziewających się potwornego kataklizmu bezbronnych ludzi; kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt różnej nacji! Wojna nie polega na wyrzynaniu bezbronnej cywilnej ludności a na walce w/g zasad walki ustalonej konwencją genewska dwóch stron minitarnych.
  Obecnie NEO-banderowcom tzw. hierojom jakoś tak sprawnie nie idzie ta „walka” jak w tzw. drugiej „wojnie” polsko-ukraińskiej 1942-1947