Wokół państwa izraelskiego ma powstać mur, który oddzieli Izrael od „dzikich bestii”. Tym sformułowaniem premier Beniamin Netanjahu określił Palestyńczyków i obywateli państwa arabskich sąsiadujących z Izraelem.

Informacja o tej decyzji padła podczas wizytacji budowy trzydziestokilometrowego muru w okolicach portu Ejlat nad Morzem Czerwonym, gdzie powstaje międzynarodowy port lotniczy, a mur ma stanowić jego zabezpieczenie. – Widzę to tak, że cały Izrael zostanie otoczony murem, takim jak ten– stwierdził premier Izraela.

Już od dwóch lat w pobliżu tego miejsca istnieje odcinek muru, który strzeże granicy z Egiptem. Podobna budowla powstała na wschodzie Izraela, chroniąc to państwo przed atakami Palestyńczyków. Odcinek te ma długość ponad pięciuset kilometrów. Wybudowano go podczas drugiej intifady, która wybuchła piętnaście lat temu. Jak się okazało mur stał się dość skuteczny w powstrzymywaniu palestyńskich zamachowców.

Otoczenie całego państwa izraelskiego murem będzie kosztowało setki milionów dolarów, a sama konstrukcja powstawać będzie przez lata. Budowany obecnie trzydziestokilometrowy odcinek kosztuje 77 milionów dolarów.

pch24.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. hezbollah_krieg
  hezbollah_krieg :

  „Jak to? Mur? Przecież to takie niehumanitarne”…..no dalej obrońcy demokracji, zwolennicy UE i przyjmowania imigrantów…..protestujcie jak to protestowaliście w przypadku budowy ogrodzenia przez Węgry….pamiętam jakie wtedy były pojękiwania, wręcz kwik niezadowolenia……..z tym że teraz wasi sponsorzy chcą sobie zbudować mur….teraz będziecie cicho siedzieć – typowa lewacka konsekwencja.

  • kojoto
   kojoto :

   Zamykają się w getcie jak to maja w zwyczaju od wieków. Można zwrócić uwagę, że spełniają się też wizje z filmów ScFi (World War Z (2013)) o odcięciu Izraela od reszty świata poprzez zbudowanie wielkiego muru, mającego odizolować żydów od zarażonych śmiertelnym wirusem gojów.

 2. leo69
  leo69 :

  Żydzi najlepiej czują się i rozwijają w gettach otoczeni murem, odizolowani od innych nacji. Oświadczenie Netanjahu to kolejny dowód na prawdziwość takiego twierdzenia. Take luksusy mieli już w czasie II wojny św. ale zostali ich niestety pozbawieni. Z za murów trafili do miejsc otoczonych drutem kolczastym. A to nie to samo . Teraz znów otoczą się murem. Niestety muszą go postawić sami . Ale to nic. Należy im śię podziw za dążenie do wyśnionego ideału.. A po zakończeniu budowy , powinni zaprosić Żydów z całego świata do przyjazdu i osiedlenia za murem.
  Może tak zrobią ?!!!