Od tego roku w TVP3 Katowice można oglądać cykliczną audycję skierowaną do ukraińskich imigrantów. Jak można dowiedzieć się z pierwszego odcinka, jej głównym celem jest „połączenie dwóch krajów i dwóch narodów”.

O pojawieniu się audycji dla Ukraińców w TVP3 Katowice pt. „Daleko od domu” poinformowała w czwartek ambasada Ukrainy w Polsce w mediach społecznościowych. „Pomysłodawcami programu są red. Marianna Dufek oraz Tomasz Szymborski. Co dwa tygodnie pochodząca z Ukrainy Sofia Vetriak sprawdza najbardziej aktualne informacje z życia swoich rodaków, a także odpowiada na nurtujące ich pytania. Obowiązkowym elementem programu jest rozmowa z wyjątkowymi gośćmi” – czytamy na facebookowym profilu ambasady.

Pierwszy odcinek „Daleko od domu” został nadany 7 stycznia br., drugi – 21 stycznia. Trzeci odcinek będzie miał premierę 3 lutego o godz. 17:30.

Jak można dowiedzieć się z pierwszego odcinka, „głównym celem” audycji jest „połączyć dwa kraje i dwa narody”. W szczególności chodzi o pomoc Ukraińcom „w integrowaniu się w polskim społeczeństwie tak, by mogli tu zbudować swój drugi dom”. Autorzy audycji z wyraźną dumą informują o skali przyjazdów Ukraińców do Polski – według „Daleko od domu” w 2019 roku miało ich być w Polsce 2 mln. W odcinku widzowie mogli m.in. zobaczyć wywiad z konsulem generalnym Ukrainy z Krakowa oraz reportaż o Polaku, który ożenił się z ukraińską imigrantką.

Audycja nie jest skierowana wyłącznie do Ukraińców, ale także do Polaków, którym ma przybliżać ukraińską kulturę i tradycję.

„Daleko od domu” jest dwujęzyczne – gdy lektor mówi po polsku, na dole ekranu pokazują się ukraińskie napisy. W przypadku komentarza lub rozmowy w języku ukraińskim, napisy są w języku polskim.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy coraz częściej kupują w Polsce ziemię, głównie pod budowę domów

Kresy.pl / katowice.tvp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz