Polacy odmiennie kojarzą Ukrainę od mieszkańców takich krajów jak Francja, Niemcy i Włochy – wynika z sondażu agencji socjologicznej Kantar Profiles Division wykonanego na zamówienie kijowskiego centrum „Nowa Europa”.

Jak wynika z sondażu, którego wyniki zaprezentowano w środę, prawie 26 proc. ankietowanych Polaków kojarzyło Ukrainę z imigracją i pracownikami sezonowymi. Niemal tylu samo Polaków (25 proc.) wskazywało na skojarzenie Ukrainy z biedą. Nieco ponad 16 proc. badanych w Polsce łączyło Ukrainę z wojną lub konfliktem z Rosją. Dla podobnego odsetka badanych Ukraina to po prostu sąsiedni kraj.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na dalszych miejscach znalazły się następujące skojarzenia: Lwów (10 proc.), niedobra historia z Polską/rzeź na Wołyniu i Galicji Wschodniej (7,7 proc.), korupcja/łapówki/walka z korupcją (7,7 proc.), Krym w kontekście zajęcia przez Rosję (7,5 proc.), Rosja bez konkretyzacji (6,7 proc.) i bezład/niestabilność (5,7 proc.). Autorzy badania dodatkowo podali, że 4,1 proc. ankietowanych Polaków kojarzyło Ukrainę ze Stepanem Banderą. Wyniki sumują się powyżej 100 proc., ponieważ badani mogli podać trzy różne skojarzenia.

Jak stwierdzono, na tle innych krajów UE, które wzięły udział w badaniu, Polacy mieli odmienne skojarzenia. W polskich skojarzeniach dopatrzono się „mniej fragmentaryczności”. Wojna, która Niemcom i Francuzom kojarzy się z Ukrainą najbardziej, w przypadku Polski znalazła się dopiero na trzecim miejscu. Ponadto Polacy wyróżniali się wskazywaniem kwestii dotyczących pamięci historycznej.

Autorzy badania odnotowali, że w przypadku Niemiec, Francji i Polski większość skojarzeń, które znalazły się na pierwszych 10 miejscach, było negatywnych.

W sondażu znalazły się też pytania o postulowane podejście do Ukrainy w dobie pandemii, kwestie pomocy Ukrainie i jej możliwe członkostwo w UE i NATO. Pełne wyniki sondażu opublikowano na stronie internetowej „Nowej Europy”.

W sondażu wzięło udział 4 tys. respondentów z Francji, Niemiec, Włoch i Polski w wieku powyżej 18 lat. Respondentów w każdym kraju dobierano w taki sposób, aby proporcjonalnie reprezentowali oni różne grupy według płci, wieku i regionu zamieszkania. Odpowiedzi zebrano za pomocą ankiety internetowej przeprowadzonej od 22 do 29 września 2020 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jedna czwarta Ukraińców nie uważa się za Europejczyków [SONDAŻ]

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz