Polscy wolontariusze porządkują cmentarze na Kresach

Wolontariusze z Fundacji Niepodległości już po raz 8. porządkują polskie nekropolie na zachodniej Ukrainie, w tym głównie na Wołyniu.

W ramach akcji „Wołyń 2015. Recordatio”, ochotnicy w wieku od 10 do 80 lat zadbają o 22 nekropolie i miejsca pamięci. Polskie cmentarze na dawnych Kresach II RP są zaniedbane i zarośnięte, a niektóre przekształcono w miejscowe śmietniska lub miejsca libacji.

Jednym z tegorocznych sukcesów jest oczyszczenie tablicy z epitafium poświęconym Michałowi Serwacemu Korybutowi Wiśniowieckiemu, ostatniemu z rodu Wiśniowieckich.

Dr Leon Popek z lublińskiego IPN-u podkreśla, że jest to działanie konieczne dla zachowania pamięci o Polakach mieszkających na Kresach.

Na wsiach i w małych miejscowościach Polaków praktycznie nie ma. Nieliczne osoby są w większych miejscowościach. Oni nie są w stanie uporządkować tych cmentarzy sami, bo są to osoby starsze. Często cmentarze – tam, gdzie nie ma kościołów, nie ma Polaków – są jedynymi miejscami, które świadczą jeszcze o polskości. Poprzez cmentarze dokonuje się przywracanie pamięci o Polakach, którzy żyli tutaj bardzo często przez wiele lat. W tej chwili nie ma komu o to zadbać– podkreślił dr Leon Popek.

RIRM/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply