Ataki i naciski Unii Europejskiej na Polskę, tworzą według rosyjskiego portalu szansę na „uregulowanie” relacji dwustronnych między Warszawą a Moskwą.

„Szansa dla Rosji: Polska zmęczyła się Europą” – tak Jekaterina Susłowa zatytułowała swój artykuł opublikowany na portalu Gazeta.ru. Jak zaznacza publicystka nowy kontekst dla relacji polsko-rosyjski stanowi to, że „UE coraz częściej obwinia polskie władze o odejście od europejskich wartości demokratycznych”. Susłowa ocenia, że działania obecnego polskiego rządu dowodzą, że „Polacy rozczarowali się >>czysto europejską<< drogą i to może mieć pozytywny wpływ na stosunki Polski z Rosją”.

„Z samą Europą Polska już dość dawno znajduje się w napiętych relacjach” – pisze rosyjska publicystka – „UE jest szczególnie oburzona działaniami polskich władz an rzecz przejęcia kontroli nad sądami i mediami w kraju. Głównym wyzwaniem była reforma sądownictwa, którą rząd Polski próbował przeprowadzić latem – w Unii Europejskiej uznają ją za >>systematyczne zagrożenie<< dla rządów prawa w tym kraju.” Rosyjski portal twierdzi także, że „polskie władze utwardzają i politykę w odniesieniu do organizacji pozarządowych”. W kontekście powołania Narodowego Centrum  Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego portal przytacza argumenty jego przeciwników o woli kontrolowania przez rząd trzeciego sektora, jak i samego rządu, który dowodzi, że tylko w ten sposób może zagwarantować wsparcie dla słabszych organizacji, które do tej pory nie miały szans na zdobycie dofinansowania.

W artykule wspomina się o tym, że przeciw polskiemu rządowi wystąpił na forum unijnych instytucji Donald Tusk. „Bruksela zagroziła nawet wprowadzeniem sankcji wewnętrznej przeciw Warszawie” – opisuje rosyjski portal. Wymienia w tym kontekście możliwość skorzystania przez Unię Europejską z artykułu 7 Traktatu Lizbońskiego, który pozwala na pozbawienie państwa członkowskiego prawa głosu we wspólnotowych instytucjach. Gazeta.ru pisze też o działaniach opozycji – „w październiku 2016 r. w Polsce odbyły się masowe akcje protestu w odpowiedzi na projekt zakładający pełny zakaz aborcji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Demokratycznymi ideami Zjednoczonej Europy Polacy rozczarowali się, jeśli nie w pełni, to [co najmniej] poddali je w wątpliwość. Będzie określony zwrot i można mieć nadzieję, że Rosja wykorzysta to do uregulowania stosunków z Warszawą” – Gazetu.ru cytuje dyrektora Instytutu Ocen Strategicznych Siergieja Oznobiszczewa – „do czegoś podobnego doszło już w Węgrami i Czechami, widocznie teraz kolej na Polskę”. Jak stwierdził Oznobiszczewa Polska i Rosją są sąsiadami i nic tego nie zmieni, a „przywrócenie tych więzi ma sens”.

gazeta.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz