Czołowy bułgarski dziennik „24 czasa” opublikował artykuł premiera Chin Li Leqianga na temat współpracy Chin i państw Europy Środkowowschodniej przed sofijskim szczytem ich przywódców.

Artykuł został opublikowany w związku z oficjalną, czterodniową wizytą Li Keqianga w Bułgarii. W Sofii odbędzie się w sobotę szczyt Chin i państw Europy Środkowowschodniej czyli grupy 16+1 nazwane Forum Gospodarki i Handlu. Wcześniej Li Keqiang spotka się z prezydentem Rumenem Radewem i premierem Bojko Borisowem, z którymi omówi zagadnienia relacji dwustronnych. Artykuł zatytułowany „Nowy początek, nowa nadzieja, nowa podróż” streszcza chińska agencja informacyjna Xinhua.

W swoim artykule Li Keqiang wyraża radość z pierwszej od 18 lat wizyty premiera Chin w Bułgarii i wyraża pewność, że szczyt w Sofii „nada impetu” grupie 16+1. Chiński polityk chwali strategię rządu Bułgarii, który zachęca chińskie spółki do udziału w inwestycjach infrastrukturalnych w tym kraju. Uznał to za wkład Bułgarów w projekt wielkiego korytarza transportowego przez Eurazję „Pasa i Drogi”.

Premier ChRL wezwał nie tylko do wzmacniania więzi handlowych, które uznał za obustronnie korzystne, ale też do rozwoju ruchu turystycznego oraz współpracy edukacyjnej i kulturalnej między dwoma krajami. Co ciekawe Li Keqiang uznał, że będzie to o tyle łatwiejsze, że Chiny i państwa Europy Środkowowschodniej prezentują „podobny poziom rozwoju”. Według niego „obie strony są w trakcie transformacji”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jako zasady współpracy grupy 16+1 chiński premier wskazywał „wzajemną korzyść, równość i nieingerowanie w sprawy wewnętrzne”. Dzięki ich przestrzeganiu będzie można uniknąć konfliktów politycznych. Li Keqiang opowiedział się za przygotowaniem średniookresowego planu współpracy między państwami grupy. Uznał też, że grupa powinna pozostać otwarta nie zamieniać się w „ekskluzywny klub”.

Jak przypomniała chińska gazeta „Global Times” wartość handlu między ChRL a 16 państwami Europy Środkowowschodniej wyniosła w 2017 r. 70 mld dolarów, zaś wartość chińskich inwestycji w tym regionie do 10 mld dol.

Jak agencja Reuters poinformowała, że w szczycie 16+1 w Sofii weźmie udział 700 biznesmenów z Chin reprezentujących 250 przedsiębiorstw. Wiceminister spraw zagranicznych Bułgarii Georg Georgiew w wypowiedziach dla agencji nie ukrywał, że zależy mu na przyciągnięciu chińskich inwestorów. Według Reuters sofijskie spotkanie grupy 16+1, odbywające się na dwa tygodnie przez szczytem Unii Europejskiej, jest źle widziane przez eurokratów widzących w nim próbę podzielenia Unii i skłonienia jej do wspólnego wystąpienia przeciw protekcjonistycznej polityce USA godzącej w interesy Pekinu.

Do grupy 16 państw konferujących z Chinami, poza Bułgarią należy Polska, Czechy, Chorwacja, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia, a także państwa spoza UE Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia i Serbia. Pierwszy szczyt grupy 16+1 odbył się w 2012 r. w Warszawie.

xinhuanet.com/globaltimes.cn/reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz