37-letnia Virginia Raggi z Ruchu 5 Gwiazd wybrana została burmistrzem Rzymu. „Wiecznym miastem” jeszcze nigdy nie rządziła kobieta.

Mimo, że brak jeszcze oficjalnych wyników niemal pewne jest, że Raggi pokonała rerezentanta Partii Demokratycznej Roberto Giachettiego popieranego zresztą przez lidera tej partii i premiera Włoch Metteo Renziego. Była to zresztą nie jedyna taka klęska rządzącej partii. W Turynie jego dotychczasowy burmist i weteran polityczny Piero Fassino przegrał z inną kobietą reprezentującą Ruch 5 Gwiazd – Chiarą Appendino. Część włoskich komentatorów szuka źródeł sukcesu Raggi i innych kandydatów Ruchu 5 Gwiazd w jego rosnącym eurosceptycyzmie. Z pewnością jednak zwycięstwo kandydatów ruchu założonego przez komika Beppe Grillo wyraża ogólną niechęć Włochów do starej elity politycznej, szczególnie w Rzymie, którym wstrząsały w ostatnich czasach skandale korupcyjne. Właśnie walka z korupcją była naczelnym hasłem Raggi. Obiecywała ona jednak także przegląd zaległości podatkowych Kościoła, który według niej nieopłacił podatku od nieruchomości na kwotę idącą w setki milionów euro.

dailymail.co.uk/news.xinhuanet.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz