14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystości z tej okazji odbyły się w całej Polsce.
Święto zostało ustanowione ustawą uchwaloną jednogłośnie przez Sejm 9 stycznia 2025 roku. Jak zaznaczono w preambule aktu prawnego, jego celem jest upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej – „największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.
83 lata temu, 14 lutego 1942 roku, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o powołaniu Armii Krajowej, która kontynuowała działalność Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. AK stała się symbolem niezłomności narodu polskiego oraz jednym z fundamentów tożsamości narodowej.
Głównym zadaniem Armii Krajowej była walka o niepodległość poprzez organizowanie samoobrony, przygotowanie powstania oraz prowadzenie działań sabotażowych przeciwko niemieckiemu okupantowi. Była to największa podziemna armia w Europie, licząca w 1944 roku ponad 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy. W jej szeregach znajdowali się przedstawiciele różnych grup społecznych, w tym inteligencja, młodzież akademicka, przedwojenni żołnierze oraz ochotnicy z terenów wiejskich i miejskich.
Armia Krajowa funkcjonowała jako część Polskich Sił Zbrojnych i pozostawała w ścisłym podporządkowaniu rządowi RP na uchodźstwie. Dzięki temu posiadała unikalny status wśród konspiracyjnych organizacji wojskowych w Europie. W ramach scalania sił konspiracyjnych podporządkowała sobie wiele organizacji zbrojnych, co pozwoliło stworzyć jednolitą strukturę wojskową.
Po zakończeniu II wojny światowej żołnierze Armii Krajowej byli represjonowani przez władze komunistyczne. Wielu z nich zostało skazanych na śmierć lub wieloletnie więzienie. Pomimo to ich moralna spuścizna przetrwała czasy komunizmu i stała się ważnym elementem patriotycznego wychowania kolejnych pokoleń.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej były okazją do oddania hołdu bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. W całym kraju odbyły się uroczystości państwowe, lokalne wydarzenia oraz akcje edukacyjne mające na celu popularyzację wiedzy o działalności AK.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!