„Sama myśl o tym, by Jan Piekło reprezentował polskie interesy na Ukrainie wydaje się być (bardzo delikatnie mówiąc) absurdalną” – stwierdził Paweł Kukiz, apelując do PiS o opamiętanie ws. nominacji Piekło na ambasadora w Kijowie.

„Obecnie na Ukrainie mamy (jeszcze) ambasadora Henryka Litwina. Polityka wyważonego, znającego doskonale ukraińskie realia i ukraińską mentalność. Człowieka dialogu, ale w interesie polskiej racji stanu i prawdy historycznej”– napisał Kukiz na Facebooku. Przypomniał, że PiS szykuje zmianę, a miejsce Litwina ma zająć Jan Piekło.

„Kto to? W sposób najbardziej skrótowy ilustruje postać pana Piekło najwyżej oceniany komentarz (…) [który] brzmi tak: „Ze swoimi poglądami ,które prezentował nieraz w TV nadaje się na ambasadora … Ukrainy w Polsce” –stwierdził lider Kukiz’15.

PRZECZYTAJ: PRZECZYTAJ: Jan Piekło – zobacz kogo PiS zrobił ambasadorem na Ukrainie

„Ja naprawdę nie rozumiem tego ruchu PiS. Nie rozumiem również zgody na możliwość propagowania banderowskiej symboliki w Polsce. Koleżanki i Koledzy z PiS – CO SIĘ Z WAMI DZIEJE ???”– pytał Kukiz.

W kolejnym wpisie przypomniał, jakie opinie na temat OUN-UPA wygłaszał Jan Piekło. „Sama myśl o tym, by ten pan reprezentował polskie interesy na Ukrainie wydaje się być (bardzo delikatnie mówiąc) absurdalną”– stwierdził.

„Proszę Was, Parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – z całą powagą i całym sercem – OPAMIĘTAJCIE SIĘ!”– apeluje poseł. Skierował te słowa również do szefa polskiej dyplomacji, Witolda Waszczykowskiego.

„Jeśli będziecie prowadzić taka politykę historyczną to wkrótce Ukraińcy domagać się będą od Polaków uznania SS Galizien za „bohaterską ukraińską dywizję narodowo-wyzwoleńczą” i nie zdziwiłbym się, gdyby Wasz kandydat na polskiego ambasadora na Ukrainie im przyklasnął”– stwierdził.

„BŁAGAM WAS! OCHŁOŃCIE!”– zakończył Kukiz.

Jak pisaliśmy wcześniej, publiczne wypowiedzi Jana Piekło to mieszanina radykalizmu i umiarkowania. Dziwnym trafem radykalizm prezentuje tylko wobec polskich prób upamiętnienia czy nawet tylko przypomnienia ludobójstwa na Wołyniu. Gdy natomiast mowa idzie o UPA, jest pełen umiarkowania i niuansowania. Przedstawiliśmy również szereg cytatów, które ilustrują poglądy Jana Piekło.

W czwartek w Sejmie posłowie Kukiz’15 zadawali pytania polskiemu MSZ ws. nominacji Jana Piekłona stanowisko Ambasadora RP na Ukrainie. Przedstawiciel ministerstwa unikał konkretnych odpowiedzi, podkreślając zasługi Piekło w kwestii „zbliżenia Polski i Ukrainy” i wyrażał zadowolenie z tego, że stanowiska MSZ Polski i Ukrainy są często „takie same lub bliskie”.

„Postawa ministra Marka Ziółkowskiego była absolutnie skandaliczna”powiedział w rozmowie z Kresami.pl poseł Tomasz Rzymkowski(Kukiz’15), który pytał dziś przedstawiciela MSZ o kontrowersyjną nominację Jana Piekło na stanowisko Ambasadora RP na Ukrainie. „Celem polskiej dyplomacji nie jest podlizywanie się kancelariom świata, ale dbanie o polski interes narodowy”.

Przeczytaj także:Sejm przyjął uchwałę o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

Facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz