W depeszy jaką przygotowała Polska Agencja Prasowa o wydarzeniach podczas wczorajszej Panachidy w Przemyślu zbrodniarzy z UPA odpowiedzialnych za wymordowanie wsi Bircza, nazwano “ukraińskimi powstańcami, którzy w styczniu 1946 r. i maju 1947 r. zginęli w Birczy i Lisznej”.

Depesza PAP donosiła o incydentach jakie miały miejsce podczas wczorajszej Panachidy – Polscy patrioci porwali koszulkę w banderowskich barwachnależącą do jednego z demonstrantów. Jak pisaliśmy podczas marszu dochodziło do antypolskich okrzykówze strony Ukraińców: “Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi”.

Sama depesza zawierała jednak sformułowanie, że na ukraińskim cmentarzu w Przemyślu “są tam także dwa zbiorowe groby ukraińskich powstańców, którzy w styczniu 1946 r. i maju 1947 r. zginęli w Birczy i Lisznej”.

“Powstańcy”, którzy zginęli w Birczy o których mówi depesza, a byli odpowiedzialni za wymordowanie Polaków, w tym kobiet i dzieci w okolicznych wsiach.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Dokonano patriotycznej rekonstrukcji tablic na grobach zbrodniarzy z UPA [+FOTO]
Policja usunęła poprawione tablice z grobów zbrodniarzy z UPA w Pikulicach

Sformułowanie z depeszy pojawiły się później w doniesieniach o incydencie na portalach wp.pl i onet.pl.

kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. mortensen
  mortensen :

  Na Wirtualnej Polsce,juz wczoraj wisial gniot o zajsciach w Przemyslu,i bylo napisane o `powstancach ukrainskich`. A dzisiaj z rana dowalili z drugiej rury w tytule nastepnego paszkwila ze Polacy witali nazistow jako wyzwolicieli. Pytam sie gdzie sa prokuratorzy czy ten caly IPN? isam sobie odpowiem. -W DUPIE!

 2. jaremaw
  jaremaw :

  Pytam się co robili dzielni policjanci gdy słyszeli okrzyki ” jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi”
  przecież na coś takiego na pewno jest paragraf a dla krzyczących takie bluźnierstwa wydalenie z Polski na zbity ryj.

 3. jaro7
  jaro7 :

  O mediach i tzw”dziennikarzach’szkoda sie wypowiadac bo to sa jak to kiedys ktos ładnie określił presstytutki,sprzedadza własna matkę byle nakład był wiekszy lub czyjeś interesy chronić.Media w Polsce tak jak i całej Europie z rzetelnością ,prawdą i uczciwym dziennikarstwem nie maja NIC wspólnego.A w PAP jak widac pracuja właśnie tacy dziennikarze albo pisal to ukrainiec tam zatrudniony,bo ich pełno w naszych mediach.

 4. greg
  greg :

  “Patrzcie, ile tych klamliwych , koniunkturalnych medrkow i miernot wychynelo spod truchel bojowek i bandytow z UPA, ktorzy srajac w przyslowiowe gacie przed Sowietami i NKWD, wtargneli w 1945 i 1946 r. do Polski, po czym, zamiast siedziec cicho, terroryzowali i bestialsko oraz podstepnie mordowali ludnosc cywilna, w tym wiele kobiet i dzieci. Terrorem chcieli oderwac pld-wsch czesc Polski od macierzy jakby malo im bylo Lwowa (w ktorym Polacy zawsze stanowili ponad 55%, a Ukraincy najwyzej 9%) oraz zagarnietych wojewodztw II RP: lwowskiego, wolynskiego, tarnopolskiego i stanislawowskiego. Opowiedz pro-banderowski medrku i zaklamancu, jeden z drugim, swoja zaprzana, do cna naciagana, klamliwa wersje wydarzen uznanym i obiektywnym naukowcom i badaczom-historykom (np. Panstwu Siemaszkom, prof. Zarynowi) badz potomkom ofiar, ktorzy swietnie pamietaja kto z UPAiwskim bestialstwem i bez przestrzeganua jakichkolwiek m/nar konwencji, w sposob ultra-bandycki zamordowal ich bliskich. Panie Posle, zbierajmy dowody na pogrobowcow i apologetow bandero-nazistowskich zbrodniarzy, a takze cichych zwolennikow oderwania podkarpacia od Polski i zglaszajmy do prokuratury. Sa na to mocne paragrafy. Podobnie, na antypolskich zaprzancow i zdrajcow Ojczyzny. Nie podoba sie w Polsce, to majdan na plecy i won na Ukraine! Wystarczajaco bajzlu juz tam narobili i najwyrazniej, chca go przywlec do nas. Dla koniunturalnych, nieobiektywnych medrkow, antypolskich klamcow i naciagaczy historii podwazajacych i negujacych polska, naukowo potwierdzona, narracje historyczna i racje stanu, nie ma miejsca ani w PAN, ani – tym bardziej- w PAP!”.