Nowy Ambasador RP w Kijowie nazwał Polaków na Ukrainie „Polonią”

Jan Piekło, nowy ambasador Polski na Ukrainie podkreślił również, że filmu „Wołyń” nie należy traktować jako „jedynej prawdy na temat zbrodni wołyńskiej”. Wcześniej nazwał rzeź wołyńską „epizodem bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami”.

Nowy ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło złożył na ręce prezydenta Petra Poroszenki listy uwierzytelniające. Po ceremonii w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że jego misją „jest kontynuacją polityki wszystkich dotychczasowych rządów polskich” wobec Ukrainy. – Jest to wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską i dobra współpraca dwustronna– deklarował Piekło.

Piekło zadeklarował również dbanie o interesy… ukraińskiej „Polonii”:

– Ważne jest, żeby próbować pracować z Polonią w taki sposób, by mogła ona wspierać wizerunek Polski w kraju, w którym żyje. To jest założenie, które powinniśmy bardziej intensywnie realizować.

Nowy Ambasador RP w Kijowie pozytywnie ocenił również „wspólną” deklarację pamięci i solidarności, przyjętą w ubiegłym tygodniu przez parlamenty Polski i Ukrainy. Jak wykazał nasz portalzawiera ona nie tylko kontrowersyjne sformułowania, ale także różnice w treści w obu wersjach językowych.

Przeczytaj więcej:

Ukraińska wersja „wspólnej” deklaracji parlamentów z jasnym odniesieniem do UPA

Kukiz’15 protestuje przeciwko wspólnej deklaracji parlamentów Polski i Ukrainy

Piekło odniósł się również do odwołania projekcji filmu „Wołyń” w Kijowie, co nastąpiło po naciskach ze strony ukraińskiego MSZ. Jego zdaniem, nie należy traktować tego filmu jako „jedynej prawdy na temat zbrodni wołyńskiej”:

– Niedobrze byłoby, gdyby ten film był traktowany jako film dokumentalny, czy jako jedyna prawda na temat zbrodni wołyńskiej. Sam artysta (Smarzowski) mówi, że jest to film fabularny, który jest pewną wizją artystyczną, i warto w ten sposób do tego podejść. Nie widzę, żeby politycy specjalnie komentowali ten film, co jest chyba pozytywnym objawem.

Wcześniej Polskę w Kijowie reprezentował ambasador Henryk Litwin.

Piekło w jednym z wywiadównazwał zbrodnię wołyńską „epizodem bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami”.W jego ocenie nie ma nic złego w fakcie, że Ukraińcy czczą pamięć „ludzi, którzy walczyli z komunistycznym reżimem”.Jak informowaliśmy, Jan Piekło oficjalnie został ambasadorem RP na Ukrainie.

PRZECZYTAJ:

Amerykański cień Jana Piekło

Jan Piekło – zobacz kogo PiS zrobił ambasadorem na Ukrainie

Jan Piekło jako ambasador będzie realizował politykę bezwarunkowego wspierania Ukrainy

W połowie lipca w Sejmie poseł Tomasz Rzymkowski(Kukiz’15, Endecja), nawiązując do swojej interpelacji skierowanej do ministra Witolda Waszczykowskiego, zwrócił uwagę, że nie uzyskał odpowiedzi na dwa pytania: czy zasięgnięto opinii jakichkolwiek organizacji nt. kandydatury Jana Piekło i jakie było ich ewentualne znaczenie, a także o wypowiedzi Piekło, w których mówił o bratobójczym konflikcie na Wołyniu i wybielał UPA. „Czy osoba, która niszczy dobre imię Polski może być dobrym ambasadorem? Czy przeciwnik filmu Wołyń może być polskim ambasadorem w Kijowie?” – pytał Rzymkowski.

Przeczytaj: MSZ unika konkretnych odpowiedzi na wątpliwości ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora w Kijowie

W odpowiedzi wiceminister Marek Ziółkowski nie podał precyzyjnych informacji, odpowiadając wymijająco: „Nie jest naszym zadaniem i nie mamy powodów, by dziś informować te środowiska, które pytano o Jana Piekło”.Dodał, że MSZ ma recenzje, nie wszystkie pisemne, m.in. nt. dorobku Piekło właśnie z Fundacji PAUCI, a także Znak.

PRZECZYTAJ: Rzymkowski (Kukiz’15): postawa MSZ ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora w Kijowie to skandal

dzieje.pl / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Gdyby Poroszenko był prezydentem z prawdziwego zdarzenia i reprezentował normalne państwo a nie jego żałosną parodię, nie przyjąłby listów uwierzytelniających od osobnika, który w ewidentny sposób łże i prezentuje postawę sprzeczną z postawą przytłaczającej większości przedstawicieli narodu, który rzekomo reprezentuje. No, bo kogo reprezentuje ten Piekło na ukrainie, wyłącznie siebie i swoich antypolskich mocodawców. Ale z drugiej strony wszystko się zgadza – marionetka reprezentuje marionetki w kraiku marionetek. Tylko co ma do tego Polska?

 2. algirdaitis
  algirdaitis :

  Zadziwiajace, ze PiS wychwala patriotyzm z 1939, ze Polska jako pierwsza sie nazizmowi przeciwstawila, a na Ukraine wysyla zdrajce, plecacego glupoty o jakis epizodach wojny ukrainsko-polskiej i nie widzacym nic zlego, ze Ukraina ma za bohaterow kolaborantow hitlerowskich i juz jawnie banderyzuje cala Ukraine. Co to jest za belkot tego Pieklo? Prawda jest jedna panie ambasadorze. Przodkowie i cala rodzina mowila mi, co tam sie dzialo. Nie bedziesz mi tu panie Pieklo mowil o jakis epizodach. banderyzm tak jak faszyzm i komunizm nalezy zwalczac. banderyzm to jest rasizm najczytszej postaci. Nie zapominaj tego. To Ukraina bardziej Polski potrzebuje a nie odwrotnie. To Ukraina powinna uwazac co robi i z kogo robi bohaterow a nie odwrotnie. To skandal i hanba, ze promujesz panie Pieklo banderyzm, ty juz nie milczysz, ty juz go wybielasz. To jest podlosc wobec pomordowanych przez ukrainskich nacjonalistow z upa-oun Polakow i wobec tych, ktorzy przezyli, ich potomkow. Ale rowniez to jest podlosc wobec tych wspanialych sprawiedliwych Ukraincow, ktorzy zostali przez siepaczy bandery, szuchewycza, eneja, klyma sawura i innych wyrznieci, bo sie sprzeciwiali zbrodniczej ideologii oun-upa, ktora sie dzis na Ukrainie niby przeciw Rosji szerzy. Ale nie zapominaj pan, ze korzenie tej organizacji sa antypolskie i nikt nie zagwarantuje, ze to sie jeszcze raz przeciw Polsce obroci. Hanba panie Pieklo. Skutki waszej polityki i popuszczania neobanderowcom beda oplakane.

 3. algirdaitis
  algirdaitis :

  I jeszcze jedno panie Pieklo. Epizodem w II WS i w walce przeciw komunizmowi to byla walka bandytow i mordercow z oun-upa. Nie gadaj pan, ze w szczytowym momencie upa-oun 35 tys. ich czlonkow bestialskich mordercow moglo cos zmienic w walce z ZSRR. To smiesznie niska liczba, zeby mogli z sukcesem mierzyc sie przeciw komunistycznemu kolosowi ZSRR. Ilu komunistow te 35 tys. moglo zlikwidowac? Za to wyrzneli kilkaset tysiecy niewinnych cywili. Patrz sie pan panie Pieklo w proporcjach na ta sprawe, bo klamiesz pan jak diabel z piekla.

 4. kojoto
  kojoto :

  Z takim „ambasadorem” możemy sie tylko spodziewać pasma nieszczęść i upokorzeń, oraz kolejnych zmarnowanych lat. Jak to w ogóle możliwe, żeby ambasador nazywał autochtoniczna ludność Polską – Polonią… Taka wpadka może się zdarzyć przeciętnej osobie, ale ambasadorowi w oficjalnym wystąpieniu? Nigdy! To jest po prostu jawna deklaracja służalczości wobec zarządców Ukradliny. Do tego to haniebne bełkotanie o wielu „prawdach”… Ten człowiek powinien zostać dziś w nocy odwołany ze skutkiem natychmiastowym. PiS pokazuje coraz gorsze oblicze. Wkrótce nie będzie sie już nawet pozornie różnił od PO.