Dziennik „Tagesspiegel” w artykule zatytułowanym „Polska w nacjonalistycznym szaleństwie” zasugerował, że wizyta prezydenta Dudy w Białej Podlaskiej miała na celu sprowokowanie tamtejszej mniejszości białoruskiej.

„Mimo zaproszenia prezydenta przez prawicowych ekstremistów z komitetu Marszu Niepodległości zgromadzonych wokół Krzysztofa Bosaka – byłego szefa Młodzieży Wszechpolskiej podczas pierwszego rządu Kaczyńskiego (2005-7), a dziś szefa prawicowo-ekstremistycznego Ruchu Narodowego – Andrzej Duda po złożeniu wieńców oraz przyznaniu orderów zasługi dla ojczyzny, pojechał po południu do wschodniej Polski. Tam, w prowincjonalnym mieście Biała Podlaska, będącym centrum mniejszości białoruskiej Polsce [stwierdzenie nieprawdziwe – Kresy.pl], maszerował wraz z mniej ekstremistycznie nastawionymi polskimi patriotami [prezydent nie wziął udziału w żadnym marszu – Kresy.pl]”– napisano w artykule.

„To okazuje się być prowokacją w sytuacji, gdy pochodzący z PiS Duda właśnie przed kilkoma dniami zawetował ustawę o językach mniejszości narodowych, którą przedstawił podający się właśnie do dymisji liberalny rząd Ewy Kopacz”– stwierdził „Tagesspiegel”.

Niewykluczone, że niemiecki autor artykułu pomylił Białą Podlaską z Bielskiem Podlaskim. W tym ostatnim mieście Białorusini stanowią niespełna 20 proc. mieszkańców.

Artykuł zilustrowano zdjęciem z innego marszu niż tegoroczny, z osobą wykonującą tzw. salut rzymski na tle flag Polski, Węgier oraz partii Jobbik.

Taggesspiegel.de / wpolityce.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz