NATO chce współpracy z Moskwą

NATO rozważa ponowne nawiązanie relacji z Rosją, które zostały zawieszone po sierpniowej inwazji na Gruzję. Czy i w jaki sposób do tego dojdzie mają zdecydować dziś ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu na rozpoczynającym się dwudniowym spotkaniu w Brukseli.

Od czasu wojny na Kaukazie nie odbyło się żadne spotkanie Rady NATO – Rosja, współpraca z Moskwą była kontynuowana jedynie na szczeblu ekspertów poświęcona na przykład walce z terroryzmem. Teraz Sojusz myśli o wznowieniu kontaktów, choć jego rzecznik James Appathurai nie odpowiada na pytanie w jaki sposób miałoby to nastąpić. „Sojusznicy uważają, że kontruktywny dialog z Rosją jest potrzebny. Po sierpniowej wojnie uznali, że współpraca z Moskwą nie może być prowadzona tak jak do tej pory, co nie oznacza, że nie może być kontynuowana w ogóle” – dodał rzecznik.
NATO przyznaje, że musi współpracować z Rosją chociażby po to, by zapewnić tranzyt sprzętu do Afganistanu i zaopatrzenia dla wojsk. Oprócz udostępnienia przestrzeni powietrznej, Moskwa obiecała też zezwolić na transport uzbrojenia linią kolejową przez swoje terytorium.

IAR / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz