Lwowskie Centrum Informacji Turystycznej fałszuje narodowość znanych Polaków

Na stronie lwowskiego Centrum Informacji Turystycznej zamieszczono listę znanych osobistości związanych z miastem. Przy każdym nazwisku znajduje się informacja o narodowości. Uważna lektura wskazuje, że podano tam szereg nieprawdziwych informacji.

W anglojęzycznej wersji serwisu – przeznaczonej przede wszystkim dla obcokrajowców – jako Ukraińców wymieniono m.in. znanego pisarza Stanisława Lema, przyrodnika i mecenasa sztuki Włodzimierza Dzieduszyckiego, katolicki ksiądz św. Zygmunt Gorazdowski (określony jako „działacz religijny”), a także barokowego pisarza i poetę, a także burmistrza Lwowa, Józefa Bartłomieja Zimorowica.

Ponadto, Stanisława Skarbka – polskiego hrabiego i mecenasa kultury oraz Franciszka Smolkę, polityka i działacza społecznego określono mianem „Austriaków”. Z kolei architekt Julian Zachariewicz to według portalu Ormianin.

Według ukraińskiej wersji portalu Wikipedia, Włodzimierz Dzieduszycki to „spolszczony graf ukraińskiego pochodzenia”. Wcześniej celowo słynnego polskiego matematyka, Stefana Banacha, określono jako Ukraińca.

Zobacz także: Ukraińska Wikipedia podaje fałszywe informacje dotyczące słynnego polskiego matematyka [+FOTO]

touristinfo.lviv.ua/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    piotr_b :

    To tylko potwierdza, że to państwo zwane „Ukrainą” nie powinno istnieć, „naród ukraiński” nie ma żadnych dokonań, żadnych osiągnięć, żadnej historii. Dobrze, że takie przypadki są nagłaśniane, upaińcy niech wiedzą że nie są bezkarni w swoich zbrodniczych działaniach.

  2. Avatar
    smollag :

    Nic nie osiągnęli , nie mają swojej historii , kultury ,tradycji ,sztuki , dynastii królewskich to fałszują historię i kradną co się da oraz przypisują sobie zasługi innych narodów. Hańbą jest to ,że polskie(?) władze państwowe i pozwalają na takie zachowania ukraińców pozwalają.