Na międzybankowym rynku walutowym kursy walut wzrosły o ponad 130 proc. w porównaniu do oficjalnego kursu ustalonego przez bank centralny. Obecnie kurs dolara osiągnął poziom 7250 białoruskich rubli, za 1 euro trzeba 10 tys rubli.

Na Białorusi, oprócz oficjalnego kursu Banku Narodowego, nadal obowiązują dwa inne rodzaje kursów walutowych. Pierwszy ustalany na rynku międzybankowym, drugi w kantorach. Przy czym waluty po oficjalnym najniższym kursie nie są dostępne w sprzedaży. Podwyżka cen walut na giełdzie międzybankowej pociągnęła za sobą również wzrost cen w kantorach. Kurs dolara w poniedziałek po południu przekroczył o 500 rubli rekomendowany przez bank centralny poziom 4 tys rubli.

Zdaniem białoruskiego ekonomisty Siarheja Czałego białoruski bank centralny stracił kontrolę nad sytuacją. Zdaniem eksperta „spirala dewaluacja-inflacja zaczyna się rozkręcać, wzajemnie się przyspieszając”.

„Wcześniej kurs zmieniał się co najwyżej o 100 rubli dziennie, a teraz tysiącami. Zmarnowaliśmy zasoby, które mogłyby sprawić, że sytuacja byłaby pod kontrolą” – dodał.

Zdaniem ekonomisty sytuacja może się zmienić jedynie wtedy, gdy władze wprowadzą płynny kurs białoruskiej waluty i pozwolą ją skupywać i sprzedawać bez ograniczeń.

Dzisiaj do pracy miał powrócić dyrektor Banku Narodowego Paweł Prakopowicz, który miesiąc temu przeszedł operacje serca.

Biełsat/www.belsat.eu/pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   pawel_z_kiszkow :

   oczywiście, że powinni sobie poradzić, ale na razie tak się nie dzieje. To że na Białorusi jest gosp. centralnie sterowana nie znaczy, że rząd może jak mu się podoba obracać kursem walut. Mogą dodrukowywać dodatkowe pieniądze, ale to będzie prowadziło tylko do sytuacji gorszej, czego mieliśmy świetny przykład w Polsce swego czasu.
   Oczywiście białoruski BN musi robić wszystko by powstrzymać tą spiralę, ale do trzeba mieć środki, a oni właśnie chyba z tym mają problem.

 1. Avatar
  slonik :

  Pawle_z_Kiszkow nie jestem zbytnio oświecony w tej materii ale czy przypadkiem rozwiązania, o których piszesz nie działają w sytuacji gospodarki rynkowej? Na Białorusi zadaje się jest chyba centralna. Jak jest centralna to rząd może obracać waluta i jej kursem jak mu się podoba więc powinien sobie poradzić. Jeżeli się mylę to sorki i proszę o wyrozumiałość.