Film opowiadający o młodych litewskich wolontariuszach, którzy wyjechali z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy, stanie do walki o Oscara.

Jak podaje portal polskiej mniejszości na Litwie L24.lt, film pt. „Szron”, w którym wystąpili m.in. Andrzej Chyra i Vanessa Paradis stanie do walki o przyszłoroczną nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej. Reżyserem filmu jest litewski twórca Šarūnas Bartas.

Decyzję o dopuszczeniu filmu do walki o statuetkę podjął komitet oscarowski na Litwie. Oprócz „Szronu” o prawo kandydowania do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” walczyły ponadto na Litwie film „Święty” Andriusa Blaževičiusa i „Razem na wieczność” w reżyserii Liny Lužytė. – pisze L24.lt.

Światowa premiera „Szronu” miała miejsce w maju tego roku podczas 70. Festiwalu filmowego w Cannes. Ta francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja to opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy. W drodze poznają ludzi, których życie naznaczyła wojna i w bolesnych okolicznościach odkrywają złożoność swoich uczuć.

W filmie wystąpili, oprócz Chyry i Paradis, młodzi litewscy aktorzy Mantas Jančiauskas i Lyja Maknavičiūtė, debiutujący na dużym ekranie.

Jak pisze L24.lt teraz „Szron” czeka kilka miesięcy kampanii promocyjnej i kolejne etapy eliminacyjne.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

CZYTAJ TAKŻE: Czarni filmowcy oburzeni nominacjami do Oscarów dla białych

Kresy.pl / L24.lt

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz