W najbliższą sobotę, 22 kwietnia, ruszają pierwsze zajęcia w ramach fazy szkoleniowej WOT.

Jako pierwsi szkolenia rozpoczną rezerwiści – kandydaci do WOT, którzy odbyli w przeszłości służbę wojskową. Później, na początku maja, dołączą do nich pozostali ochotnicy.

Szkolenie potrwa 16 dni. Po ich zakończeniu przez 3 lata żołnierze WOT będą odbywać coweekendowe zajęcia. Służba w formacji będzie trwała od 12 miesięcy do 6 lat (czyli dwa pełne okresy szkoleniowe). Można będzie przedłużyć ją na kolejny okres. W przeciwieństwie do innych sił zbrojnych, do WOT będą przyjmowane również osoby z inną niż „A” kategorią zdrowia.

Ochotnicy mają otrzymywać za każdy dzień szkolenia ok. 94 zł oraz comiesięczny dodatek „za gotowość bojową”, a także z tytułu konieczności podnoszenia sprawności i kwalifikacji zawodowych. Łącznie w przypadku żołnierza będzie to ponad 500 zł, a dla oficera – ponad 600 zł.

Pierwsze trzy brygady Obrony Terytorialnej powstaną w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Na 21 maja zaplanowano  w tych miastach uroczystą przysięgę żołnierzy nowej formacji.

Według założeń resortu obrony, w przyszłym roku Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W 2019 r. ma ich już być ponad 50 tys. Do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT wyniosą 3,6 mld zł. Łącznie ma powstać 17 brygad – dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach.

Jak powiedział w środę wiceminister obrony Michał Dworczyk, do tej pory do służby w WOT zgłosiło się 17 tys. chętnych.

Przeczytaj: Prezydent Duda podpisał ustawę o Wojskach Obrony Terytorialnej

Czytaj także: Dziennikarz „Wyborczej” w hiszpańskiej gazecie: WOT to gwardia pretoriańska nacjonalistycznego rządu PiS

Rp.pl / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz