Prezes PiS przemawiał podczas konferencji Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Prezes PiS stwierdził podczas swojego wystąpienia: Najpierw państwo, później własność, bez której nie może być wolności jednostki, no i rynek. Czy rynek może istnieć bez państwa? Nie może istnieć bez państwa,państwo musi zagwarantować bezpieczeństwo ogólne, osobiste tych, którzy funkcjonują na rynku, bezpieczeństwo obrotu. Musi powołać także różnego rodzaju instytucje, które funkcjonują na rynku, w związku z rynkiem, no i przede wszystkim pieniądz.

Jarosław Kaczyński dodał, że państwo musi również zapewnić pewien poziom bezpieczeństwa socjalnego,jak również odpowiedni poziom bezpieczeństwa osobistego, a także posiadać zdolność do prowadzenia działań antykryzysowych. W tym kontekście wspomniał o podatkach: Państwo musi dysponować zasobami, czyli musi ściągać podatki, składki, daniny publiczne.Czyli wolność doznaje tutaj pewnego ograniczenia, bo część owoców działalności gospodarczej musi być przejęta przez państwo i to jest konieczność obiektywna, dyskutowalna tylko w tym zakresie, w jakim stawiamy pytanie o to, jak wielkie te podatki mają być i jaką metodą mają być ściągane.

Zdaniem prezesa polski system gospodarczy był przed długi czas w dużej mierze niedostatecznie uregulowany: Jeśli spojrzeć na te ostatnie 27 lat, to można powiedzieć, że najpierw mieliśmy do czynienia z taką swobodą, w wielkiej mierze anarchiczną.Taką, która po części była w ogóle nieregulowana i nieobjęta działalnością państwa. Znaczna część tej wybuchającej w końcu lat 80. i 90. działalności gospodarczej początkowo nie była objęta, albo w minimalnym stopniu objęta, ograniczeniami związanymi z podatkami. Kaczyński dodał, że owa swoboda trwa do dzisiaj. Dotyczyć ma to również zagranicznych inwestorów, którzy działają jak kolonizatorzy, nieprzestrzegający również reguł moralnych: W szczególności, jeśli chodzi o działalność podmiotów zagranicznych. Mamy tutaj do czynienia z takimi elementami kolonialnymi, jeżeli chodzi o nasz kraj. Mamy do czynienia z sytuacją, w której te przedsiębiorstwa nie przestrzegają pewnych reguł prawnych, ale także moralnych.Krótko mówiąc, funkcjonują w sposób, który w ich własnych krajach byłby absolutnie niemożliwy do przyjęcia.

CZYTAJ TAKŻE:
Ile i jak Polska będzie musiała zapłacić za niemiecką fabrykę w naszym kraju?
Tyszka pyta Morawieckiego, co rząd zaoferował niemieckiemu koncernowi

Według prezesa Kaczyńskiego po zawaleniu się systemu komunistycznego Polska weszła w fazę wolności anarchicznej, by później wejść do fazy bardzo daleko idącego ograniczenia wolności. Oświadczył: Zadanie, które stoi dzisiaj przed nami, stoi także przed tym rządem, przed premierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, to jest doprowadzenie tego stanu do sytuacji, którą można by określić jako racjonalną. To znaczy mamy ideę szybkiego rozwoju, także ideę sprawiedliwości – tę ideę realizujemy – mamy pewien kontekst kulturowy w Polsce, mamy także kontekst zewnętrzny związany przede wszystkim z Unią Europejską i musimy w tym szukać możliwie szerokiej sfery swobód, wolności.

Jarosław Kaczyński uważa, że Polska przed szansą na powtórzenie wielkiej aktywności założycielskiej trwającej od połowy lat 80., a bardzo intensywnie od końca lat 80. i w pierwszych latach 90.Dodał: ten proces, który wtedy przyniósł Polsce około sześciu milionów miejsc pracy i przyniósł ruszenie z miejsca po latach spadków PKB, mógłby zostać powtórzony. Stwierdził jednak: To jest szansa, przed którą stoimy nie mając jednocześnie złudzeń, że możemy w Polsce stworzyć system libertariański, że polskiej kulturze można narzucić taki zupełnie skrajny indywidualizm.

kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • cyna
      cyna :

      Jak byś przekonał kolegów z psychiatryka aby na ścianie napisałi że personel psychiatryka wymaga leczenia psychiatrycznego to pewnie znalazł byś spory odzew. Mniej więcej tak można określic próbę zdyskredytowania rządu przy pomocy facebooka przy wspoludziale użytkowników tego medium. Już wiem skąd się biorą tacy jak ty.