Izrael zamówił 25 myśliwców F-35I [+FOTO]

Rząd Izraela zamówił 25 myśliwców F-35I w celu utworzenia trzeciej eskadry bojowej Sił Powietrznych i Kosmicznych tego kraju.

Jak poinformowała we wtorek oficjalna strona izraelskiego ministerstwa obrony, rząd Izraela zamówił 25 myśliwców F-35I w celu utworzenia trzeciej eskadry bojowej Sił Powietrznych i Kosmicznych tego kraju.

We wtorek 4 czerwca 2024 roku podpisano umowę z przedstawicielami rządu Stanów Zjednoczonych, która umożliwi Izraelowi otrzymanie 25 dodatkowych nowoczesnych myśliwców F-35I. Wartość transakcji wynosi 3 miliardy dolarów, a dostawy rozpoczną się w 2028 roku.

Zobacz też: Izrael wszedł w posiadanie “dedykowanego” egzemplarza samolotu myśliwskiego F-35

Dzięki podpisaniu tej umowy Siły Powietrzne i Kosmiczne kraju będą mogły wyposażyć trzecią eskadrę bojową.

Ponadto łączna flota samolotów F-35I zostanie powiększona do 75 sztuk. Warto zaznaczyć, że do tej pory kraj otrzymał w ramach kontraktu na 2019 rok 39 z 50 myśliwców F-35I.

Zakup ten jest finansowany z pomocy wojskowej USA dla Izraela, co podkreśla finansową i strategiczną więź między obydwoma krajami.

„Zakup trzeciej eskadry F-35 odzwierciedla siłę strategicznego sojuszu między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Potencjał ten ma znaczący wpływ zarówno na arenie bliskiej, jak i dalekiej zagranicy. W czasie, gdy niektórzy z naszych przeciwników poszukują aby podważyć nasze więzi z naszym największym sojusznikiem, jedynie jeszcze bardziej wzmacniamy nasz sojusz. Stanowi to mocny sygnał dla naszych wrogów w całym regionie”– powiedział Joaw Galant, Minister Obrony Izraela.

Warto zaznaczyć, że izraelskie firmy zajmują się także produkcją niektórych komponentów do myśliwców F-35, które oprócz izraelskiej wersji samolotu eksportowane są do innych krajów.

Zobacz też: Hezbollah ostrzelał izraelskie pozycje w Ramot Naftali

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply