Izrael walczy z bojownikami Hezbollahu w Syrii. Podczas izraelskiego nalotu w rejonie Al-Kunajtira po syryjskiej stronie Wzgórz Golan zginęło kilku bojowników Hezbollahu, w tym irański generał Moahmmad Ali Allagdadi. Irańska Gwardia Rewolucyjna potwierdziła jego śmierć, zaznaczając, że zginął on w wyniku „nalotu śmigłowców syjonistycznego reżimu”.

W sumie wskutek akcji bojowej Izraela śmierć poniosło sześciu Irańczyków – członków Hezbollahu – w tym Jihad Mughniyeh, syn zamordowanego kilka lat wcześniej dowódcy oddziału, a także Mohammed Issa, odpowiedzialny za działania Hezbollahu w Syrii i Iraku.

Hezbollah zaangażował się w wojnę w sąsiedniej Syrii, walcząc po stronie prezydenta Baszara al-Assada. Analitycy ostrzegają: Tel Awiw musi się spodziewać odwetu ze strony bojowników. Nie będzie to jednak akcja na dużą skalę, ponieważ związana z Iranem organizacja zaangażowana jest w działania bojowe na kilku frontach. Poza Syrią grupa walczy także w Iraku i Libanie.

Izrael, by usprawiedliwić swoją akcję w Syrii – nie po raz pierwszy naruszając granice innego państwa – przekonywał o „konieczności rozprawienia się z terrorystami, którzy przygotowywali atak na państwo żydowskie”.

Szef Hezbollahu Hassan Nasrallah zagroził odwetem za powtarzające się uderzenia na cele w Syrii. Analityk Walid Charara powiedział, że „nie ma wątpliwości”, że grupa zareaguje i najpewniej uczyni to z terytorium Libanu albo Syrii.

Izrael okupował część terytorium Libanu przez 22 lata, aż do 2000 roku. Oba kraje nadal pozostają w stanie wojny.

W 2006 roku Żydzi wszczęli krwawą wojnę z Hezbollahem, w wyniku której zginęło 1200 osób w Libanie, głównie cywilów i około 160 Izraelczyków, w większości żołnierzy.

PCh24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz