Iran poinformował w piątek, że jego marynarka wojenna przechwyciła dwa amerykańskie drony morskie na Morzu Czerwonym, zanim je wypuściła – podał portal AP News.

Jak podał portal AP News, Iran poinformował w piątek, że jego marynarka wojenna przechwyciła dwa amerykańskie drony morskie na Morzu Czerwonym, zanim je wypuściła. Komandor Timothy Hawkins, rzecznik 5. Floty Marynarki Wojennej na Bliskim Wschodzie, przyznał w piątek The Associated Press o incydencie, ale odmówił natychmiastowego wyjaśnienia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Irańska telewizja państwowa wyemitowała materiał filmowy, który według niej pochodził z pokładu niszczyciela irańskiej marynarki wojennej Jamaran, gdzie marynarze w kamizelkach ratunkowych badali coś, co wyglądało na dwa bezzałogowe statki.

Telewizja państwowa poinformowała, że ​​irańska marynarka wojenna znalazła w czwartek „kilka bezzałogowych statków szpiegowskich porzuconych na międzynarodowych szlakach morskich”.

„Po dwóch ostrzeżeniach skierowanych do amerykańskiego niszczyciela, aby zapobiec możliwym incydentom, Jamaran przejął oba statki” – przekazała irańska telewizja. „Po zabezpieczeniu międzynarodowej żeglugi morskiej 84. Dywizjon Marynarki Wojennej zwolnił statki w bezpiecznym miejscu”.

Jest to drugi taki incydent w ostatnich dniach, gdy ważą się negocjacje dotyczące porozumienia nuklearnego Teheranu ze światowymi mocarstwami. Wcześniejszy incydent dotyczył paramilitarnej Gwardii Rewolucyjnej Iranu, a nie jej regularnej marynarki wojennej, i miał miejsce w Zatoce Perskiej.

Zobacz też: Iran chce gwarancji, że USA ponownie nie wycofa się z umowy nuklearnej

To nie jedyne napięcia między Iranem i USA, media w USA oskarżyły, że do Rosji dotarła już pierwsza partia irańskich dronów bojowych, które miałyby zostać użyte na Ukrainie. Doniesienia te potwierdzili przedstawiciele władz w Waszyngtonie. Według Amerykanów, część przekazanych bezzałogowców okazała się być niesprawna.

We wtorek serwis Politico podał, powołując się na rzecznika Pentagonu, że do Rosji dotarła pierwsza dostawa irańskich dronów. Amerykanie oceniają, że docelowo Rosjanie mogą otrzymać ich setki.

Wcześniej, w poniedziałek, „Washington Post” napisał, że Iran wysłał do Rosji pierwszą partię dronów, które docelowo miałyby zostać użyte na Ukrainie. Według gazety, 10 dni wcześniej z Teheranu wyleciały samoloty transportowe z bezzałogowcami bojowymi na pokładzie. „WaPo” powołał się na amerykańskich i natowskich dygnitarzy. Gazeta zaznaczyła przy tym, że część z wysłanych do Rosji dronów okazała się być niesprawna.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz