Niemal połowa Polaków uważa, że napływ ukraińskich pracowników do Polski ma negatywny wpływ na wzrost płac. Mimo to większość podchodzi do tego zjawiska neutralnie lub pozytywnie.

Napływ pracowników z Ukrainy powstrzymuje wzrost płac w Polsce – tak uważa 42 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown. Odmienną opinię ma połowa ankietowanych. 8 proc. nie miało wyrobionego zdania w tej kwestii. Najbardziej przekonani o tym, że ukraińscy gastarbeiterzy hamują wzrost płac, są Polacy zarabiający najmniej oraz osoby z wykształceniem podstawowym.

Komentując wyniki sondażu Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service – firmy zajmującej się rekrutacją Ukraińców do pracy w polskich przedsiębiorstwach, która zamówiła sondaż – przyznał, że napływ Ukraińców ma wpływ na wysokość pensji w naszym kraju, „ale z punktu widzenia firm, najważniejsze jest to, że dzięki naszym wschodnim sąsiadom mogą realizować zlecenia. Polskich pracowników po prostu brakuje (…)”.

W sondażu padło także pytanie o obawy Polaków związane z konkurencją Ukraińców na rynku pracy. 88 proc. ankietowanych nie obawia się, że przybysze zza wschodniej granicy odbiorą im pracę. Przeciwnego zdania był co dziesiąty ankietowany. Podobnie jak w pierwszym pytaniu, najczęściej swoje obawy wyrażały osoby z wykształceniem podstawowym. 28 proc. z nich obawiało się, że Ukraińcy zabiorą im pracę. “Wynika to z faktu, że obywatele Ukrainy zajmują głównie stanowiska niższego szczebla” – napisał w komentarzu Kantar Millward Brown.

Sondaż wykazał także, że Polacy deklarują wobec ukraińskiej emigracji postawę przeważnie neutralną (52 proc.) bądź pozytywną (41 proc.). Tylko 7 proc. podchodzi do zjawiska ekonomicznej imigracji Ukraińców do Polski negatywnie. Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP niski poziom ocen negatywnych wynika z tego, iż Polacy przeważnie nie obawiają się ukraińskiej konkurencji. Odpowiadając na to samo pytanie neutralny stosunek zadeklarowało 70 proc. pracodawców a 29 proc. miało stosunek pozytywny. Najbardziej przychylni ukraińskiej imigracji zarobkowej byli przedsiębiorcy zatrudniający ponad 250 pracowników.

Sondaż został przeprowadzony w lipcu br. Jak podaje PAP, próbę pracodawców N=300 dobrano w zależności od wielkości zatrudnienia. W przypadku pracowników badanie zostało przeprowadzone metodą CATIBUS. Report zrealizowano na 515 osobach, które dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków (18+ lat) N=1000.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Bez wyższych płac Polska pozostanie montownią i call-center Europy

Kresy.pl / PAP/Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply