17-20 czerwca br. w niemieckim mieście Hanningsdorf, w powiecie Oberhavel, odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej “Countdown – Sudafrika 2010” między młodzieżą urodzoną w latach 1992-1993.

Po raz kolejny w ramach współpracy Samorządu Rejonu Wileńskiego i Białej Podlaskiej, dzięki udziałowi w projektach unijnych, w turnieju wzięła udział reprezentacja piłkarzy rejonu wileńskiego.

16 czerwca w południe piłkarska reprezentacja rejonu wileńskiego wyruszyła do Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy (Polska), by wczesnym rankiem 17 czerwca autokarem z Białej Podlaskiej wspólnie z piłkarzami Białorusi, Ukrainy i Polski wyruszyć do Niemiec.

W zawodach wzięli udział piłkarze z Ukrainy, Białorusi, Polski, Niemiec i Litwy. Piłkarze rejonu wileńskiego w grupie A rywalizowali z przedstawicielami Ukrainy, Polski i Niemiec. W pierwszym spotkaniu z Ukrainą do przerwy wynik był bezbramkowy, ale w drugiej połowie spotkania lepsi byli piłkarze z Ukrainy, którzy zdobyli 2 bramki. W drugim spotkaniu z piłkarzami Białej Podlaskiej reprezentanci rejonu wileńskiego zagrali bardzo dobrze i zdobyli aż 6 bramek. Trzy gole strzelił Andrzej Pietrowski, 2 – Aleksandr Baranow i jeden – Edgar Cziczin. W trzecim spotkaniu musieli jednak uznać wyższość piłkarzy z Berlina, ustępując im 4:1. Jedyną bramkę zdobył Edgar Cziczin. W czwartym spotkaniu z gospodarzami turnieju, piłkarzami Hanningsdorfu, był remis – 1:1. Bramkę w pierwszej połowie gry strzelił Aleksandr Baranow, ale przed końcem spotkania gospodarze wyrównali wynik do 1:1.

W ostatnim spotkaniu o 3-4 miejsce reprezentacja piłkarzy rejonu wileńskiego spotkała się z piłkarzami z Siedlec. Mecz był zacięty i wyrównany, ale piłkarze z Polski wykorzystali błąd obrońców i zdobyli zwycięskiego gola. Finałowy gwizdek sędziego zabrzmiał przy wyniku 1:0 dla piłkarzy z Siedlec, dając im trzecie miejsce w turnieju. Reprezentacja rejonu wileńskiego zajęła czwarte miejsce, co jest dobrym osiągnięciem w rywalizacji z klubowymi drużynami Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy.

Piłkarze z Rejonu Wileńskiego nie tylko prowadzili rozgrywki, ale też zwiedzili stolicę Niemiec – Berlin. Obejrzeli centrum miasta, Reichstag, wieżę telewizyjną, płynęli statkiem kanałami, podziwiali stare zabudowania i nowe wieżowce. 20 czerwca, wspólnie z piłkarzami Ukrainy i Polski, wrócili do Roskoszy, skąd przedłużyli podróż mikrobusem do Wilna.