Europejscy urzędnicy uważają, że Iran może przekazać Rosji swoje rakiety balistyczne „w niedalekiej przyszłości”.

Jak podaje w poniedziałek agencja prasowa Bloomberg, europejscy urzędnicy uważają, że Iran może przekazać swoje rakiety balistyczne Rosji „w niedalekiej przyszłości”. Rozmówcy Bloomberga powiedzieli, że przekazanie rakiet balistycznych „może być alarmującym wydarzeniem”.

Zobacz też: Szojgu z wizytą w Teheranie

Odmówili podania szacunków dotyczących rodzaju rakiet balistycznych, jakie Moskwa mogłaby otrzymać, wielkości przesyłki ani ram czasowych. Jednak jeden z urzędników powiedział Bloombergowi, że dostawy mogą rozpocząć się „w ciągu kilku dni”.

Według agencji, kraje zachodnie, w szczególności kraje Grupy G7,  już omawiają sankcje w przypadku przekazania irańskich rakiet balistycznych Rosji.

Wśród poprzednich środków omawianych przez sojuszników znajdują się nowe ograniczenia dotyczące irańskich linii lotniczych Iran Air. Ponadto G7 przygotowuje się do publicznego potępienia działań Teheranu i skontaktowania się z krajami Bliskiego Wschodu za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych, twierdzą źródła.

Rada Unii Europejskiej postanowiła przedłużyć sankcję nałożone na Iran do 27 lipca 2025 r. Ze względu na wspieranie Moskwy w wojnie przeciwko Kijowowi oraz za pomoc udzieloną zbrojnym grupom na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Czerwonego. Obowiązujące sankcję nałożone na 12 osób i 9 podmiotów będą poddawane corocznemu przeglądowi.

Osobom, które zostały objęte sankcjami, zamrożono aktywa oraz zostały objęte zakazem wjazdu na teren UE. Nie wolno też w sposób bezpośredni lub pośredni przekazywać im wsparcia finansowego lub zasobów gospodarczych.

Sankcjami jest objęte między innymi Centralne Dowództwo Khatam al-Anbiya, centralny podmiot w strukturze dowodzenia irańskich sił zbrojnych podejmujący operacyjne decyzje wojskowe dotyczące rozmieszczenia dronów i jeden z jego dowódców. Ograniczeniami jest również objęta firma Kavan Electronics Behrad LLC  zajmująca się pozyskiwaniem i sprzedażą komponentów do produkcji dronów. Dyrektor generalny i prezes zarządu firmy również zostali ujęci na liście.

Sankcjami jest również objęta Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, która jest zaangażowana w dostawy irańskiej broni, w tym dronów i rakiet, do wykorzystania przez grupy zbrojne, takie jak Huti i Hezbollah. Rada UE podjęła również decyzję o umieszczeniu w wykazie osób objętych sankcjami Ministra Obrony Islamskiej Republiki Iranu Mohammada-Rezy Gharaei Ashtianiego, dowódcy sił Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz szefa Iranian Aviations Industries Organization.

Czytaj: Nowy pakiet sankcyjny przyjęty przez UE uderza w rosyjski eksport LNG i “flotę widmo”

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply