Pod Witebskim zlokalizowano mogiły stalinowskich ofiar, rozstrzelanych w latach 30. XX wieku. Prawdopodobnie są to ofiary „operacji polskiej” NKWD.

Jak informuje radio „Racja”, o masowych rozstrzeliwaniach w rejonie miejscowości Chajsy pod Witebskiem wiadomo było od dawno. Odkrywano tam zarówno ludzkie kości, jak i różne przedmioty osobiste. Potwierdziły to jednak kwietniowe odkrycia. Grupa poszukiwawcza odnalazła kilkanaście dołów, w których znajdowały się szczątki rozstrzelanych ludzi i należące do nich przedmioty.

Wcześniej doły, prawdopodobnie wykopane przez tzw. czarnych kopaczy, czyli rabusiów- wandali, znalazł przypadkowo jeden z miejscowych mieszkańców. W jamach i wokół nich leżały ludzkie kości, w tym czaszki, a także przedmioty takie jak buty, okulary czy grzebienie. Według mężczyzny, wezwani przez niego milicjanci przybyli na miejsce, „zabrali kilka kości, kilka czaszek i pojechali”. Resztę zostawiono na miejscu.

Większość czaszek miała charakterystyczne otwory w potylicy. Na miejscu odkryto także łuski pocisków. Jak mówi Jan Dzjarżaucau, twórca inicjatywy obywatelskiej „Chajsy”, groby pochówki znaleziono w lesie, ok. 1,5 km od torów kolejowych. NKWD rozstrzeliwało tam więźniów z więzienia w Witebsku już w latach 30. XX wieku. Dzjarżaucau poszukując informacji na ten temat rozmawiał z ponad 30 okolicznymi mieszkańcami, którzy twierdzą, że w lesie niedaleko wsi Chajsy w latach 1938-39 wykonywano egzekucje.

Do sprawy włączył się witebski Komitet Śledczy, gdzie trafiła część znalezisk celem ich zbadania.

Wcześniej władze utrudniały badanie tragedii. Pochowały nawet część ludzkich szczątków we wspólnej mogile jako ofiary hitlerowców, choć nie odpowiada to prawdzie. Ponadto, nieznani sprawcy połamali ustawione w lesie krzyże. Milicja, według radia Racja, nie kwapiła się do ich odszukania.

Przeczytaj także: Mińsk profanuje miejsce egzekucji polskich oficerów na Kuropatach

Groby znajdują się niedaleko od miejsca zwanego „witebskimi Kuropatami”. W 2014 roku w lesie w okolicy wsi Chajsy odkryto zbiorowe mogiły.

Czytaj również: Operacja polska NKWD – zapomniane ludobójstwo

Racyja.com / PAP / Kresy.pl