Lida to stutysięczne miasto w obwodzie grodzieńskim na Białorusi słynące z tego, że niemal połowa jego mieszkańców nadal niezachwianie deklaruje i wyraża polską tożsamość narodową. Kolejnym dowodem siły polskości w Lidzie były obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej zorganizowane przez jej mieszkańców.

14 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której żołnierze Wojska Polskiego odnieśli zwycięstwo nad bolszewikami, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej zorganizowało uroczystości na lidzkim cmentarzu gdzie spoczywają polscy lotnicy. Obchody święta rozpoczęły się w cmentarnej kaplicy, gdzie miejscowy ksiądz odprawił mszę świętą. Później wszyscy obecni udali się pod Krzyż Katyński oraz pod pomnik upamiętniający lotników gdzie zapalili znicze, złożyli wieńce oraz odmówili modlitwę.

Do obchodów święta zwycięstwa nad armią Tuchaczewskiego, dołączyła miejscowa młodzież, która jak i w ubiegłym roku zorganizowała akcję wstążkową. Młodzi lidzianie rozdawali biało-czerwone wstążki wszystkim obecnym na mszy, a także wszystkim kierowcom, którzy chętnie wieszali ich na swoje samochody. Młodzież rozdała także wszystkim obecnym ulotki w języku białoruskim, w których można było dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat bitwy warszawskiej i jej znaczenia.

Blog Polacy Grodzieńszczyzny

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. w_litwin
    w_litwin :

    Bardzo fajna i chwalebna akcja. Widać młodzi wzięli ciężar kultywowania Polskości i zachowania pamięci w swoje ręce. Brawo.
    Po tym jak wielka była tam Polska organizacja i jak ją ‘załatwiono’ ciężko idzie odbudowa. Ale jest zalążek i żyzna ziemia 🙂