Traktat New START o redukcji i ograniczeniu zbrojeń strategicznych pomiędzy USA a Rosją został przedłużony o 5 lat.

Stany Zjednoczone i Rosja wymieniły się w środę notami o zakończeniu wewnętrznych procedur o przedłużeniu na 5 lat obowiązywania Traktatu o redukcji broni strategicznej (New START) – poinformowało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych dodając, że porozumienie nabrało mocy w dniu dzisiejszym.

Jak podała strona rosyjska, Traktat będzie obowiązywać w takiej formie, w jakiej został podpisany, bez zmian czy uzupełnień, do 5 lutego 2026 roku.

O przedłużeniu traktatu poinformował także Departament Stanu USA. Sekretarz stanu Anthony Blinken oświadczył, że umowa z Rosją „to dopiero początek naszych wysiłków na rzecz sprostania wyzwaniom bezpieczeństwa XXI wieku”. Jak podano, nowa administracja USA chce wykorzystać 5-letni okres, jaki daje przedłużenie New START na wprowadzenie kontroli zbrojeń obejmującej całą broń jądrową Rosji i USA. „Będziemy również dążyć do kontroli zbrojeń, aby zmniejszyć zagrożenie ze strony nowoczesnego i rosnącego chińskiego arsenału nuklearnego” – oświadczył Blinken.

Departament Stanu zaznaczył, że pomimo współpracy z Rosją w zakresie kontroli zbrojeń, w dalszym ciągu będzie pracował nad „pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za antagonistyczne działania a także za naruszanie praw człowieka”.

Jak pisaliśmy, z inicjatywą przedłużenia New START wystąpił nowy prezydent USA Joe Biden podczas swojej pierwszej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W przeciwnym razie traktat wygasłby 5 lutego br.

New START ogranicza liczbę amerykańskich i rosyjskich głowic nuklearnych do 1550 a liczbę środków ich przenoszenia (w tym międzykontynentalnych pocisków balistycznych, pocisków balistycznych wystrzelanych z łodzi podwodnych i bombowców) do ponad 700. Zezwala również stronom na przeprowadzenie 18 kontroli przestrzegania traktatu w ciągu roku.

Kresy.pl / mid.ru / state.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz