Według informacji doradcy libijskiego rządu dżihadyści są przerzucani przez Morze Śródziemne na łodziach pełnych imigrantów. W procederze mają brać udział gangi przemytników, które dzielą się z zyskami z islamskimi bojownikami.

Abdul Basit Haroun powołuje się na swoje rozmowy z przemytnikami w częściach północnej Afryki kontrolowanych przez dżihadystów. Mają oni zezwalać przemytnikom na kontynuowanie działalności w zamian za udział w zyskach w wysokości 50%. Wcześniej przedstawiciele władz Włoch i Egiptu ostrzegali, że muzułmanie z tzw. Państwa Islamskiego mogą próbować w ten sposób dostać się do Europy.Zdaniem Harouna, dżihadyści wykorzystują fakt, że europejskie służby policyjne nie są w stanie zidentyfikować bojowników pośród uchodźców, przy czym moją oni często zajmować w łodziach oddzielne miejsca.

Wcześniej europejska agencja kontroli granicznej Frontex przestrzegała o istnieniu potencjalnej możliwości wykorzystywania przez muzułmańskich bojowników nietypowych sposobów, by dostać się do Europy. Zdaniem ekspertów kwestia ta jest jednak trudna do weryfikacji.

bbc.com / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz