Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) nie przekroczyła w wyborach parlamentarnych wymaganego pięcioprocentowego progu wyborczego.
W niedzielnych wyborach ugrupowanie polskiej mniejszości zdobyło 4,86 proc. głosów – podała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW).
Ostateczne wyniki głosowania zostaną podane w przyszłą niedzielę, ale – jak zaznaczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący CKW Zenonas Vaigauskas – “nie należy się spodziewać zasadniczych zmian”.
AWPL nie przekroczyła progu wyborczego, ale ma już jeden mandat – zdobył go przewodniczący partii Waldemar Tomaszewski w jednomandatowym wileńsko-solecznickim okręgu wyborczym, uzyskując ponad 60 proc. głosów. Poparła go największa liczba wyborców w skali państwa – prawie 14 tys.
W wyborach parlamentarnych na Litwie obowiązuje ordynacja mieszana: 50 proc. posłów jest wybieranych z list partyjnych, a 50 proc. w okręgach jednomandatowych.
W tych ostatnich przewidziane są dwie tury wyborów. Jeżeli żaden z kandydatów w okręgu jednomandatowym nie uzyska ponad 50 proc. głosów w pierwszej turze, do drugiej tury, przewidzianej na 26 października, przejdą dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów. Ostatecznie zwycięży ten, który uzyska zwykłą większość.
AWPL ma szanse zdobycia jeszcze czterech mandatów w drugiej turze, za dwa tygodnie.
W okręgu wileńsko-szyrwinckim będzie walczył prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz, w okręgu wileńsko-trockim – wicedyrektor administracji w samorządzie Wilna Jarosław Narkiewicz, w okręgu orańsko-ejszyskim – mer rejonu solecznickiego Leonard Talmont i w jednym z okręgów wileńskim – doradca premiera Tadeusz Andrzejewski.
W niedzielnych wyborach Mackiewicz i Narkiewicz zdobyli po ponad 30 proc. głosów, Talmont – ponad 25, a Andrzejewski – około 20.
PAP / mb






























