Amerykanie rozładowują w Holandii ciężki sprzęt. Ma trafić do Polski i na Litwę [+VIDEO]

W holenderskim porcie Visslingen trwa rozładunek ciężkiego sprzętu brygady pancernej USA. To ponad 1200 sztuk sprzętu, w tym czołgi Abrams, bwp Bradley i armatohaubice Paladin. Większość trafi do Polski i na Litwę.

W środę holenderska telewizja publiczna NOS zamieściła relację z rozładunku znacznej liczby amerykańskiego sprzętu w porcie Vlissingen. Jak podano, tego dnia Amerykanie dostarczyli do Europy 1275 wozów bojowych. W rozładunku i ochronie pomagają holenderscy żołnierze.

Mjr Paul Ehrismann z holenderskiej armii powiedział w rozmowie ze stacją, że USA przysłały drogą morską m.in. czołgi M1 Abrams, bojowe piechoty Bradley oraz samobieżne armatohaubice M109 Paladin kal. 155 mm.

 

Media holenderskie twierdzą, że transport składa się z „setek czołgów”. Mają one trafić, m.in. koleją i statkami, do miejsc przeznaczenia w Polsce i na Litwie. W materiale pokazano również mobilne mosty desantowe, ciężkie wozy wsparcia logistycznego Oshkosh LVSR oraz lekkie pojazdy Oshkosh L-ATV. Sprzęt stał na nabrzeżu portowym Vlissingen.

Mjr Ehrismann dodał, że amerykański sprzęt pancerny jest dostarczany w ramach operacji Atlantic Resolve. Chodzi tu o kolejne transze wsparcia militarnego tzw. wschodniej flanki NATO, w odpowiedzi na działania Rosji na wschodzie.

Portal pzc.nl cytuje podpułkownika Petera van Dorsta, który twierdził, że rozładunek setek czołgów, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu wojskowego w porcie Vlissingen nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie.

Według telewizji NOS, operacja przemieszczenia amerykańskiej brygady potrwa do początku lutego.

Komentatorzy zaznaczają, że akcja w Visslingen to początek wyładunku w europejskich portach sprzętu przez 2. Brygadę Pancerną z 1. Dywizji Kawalerii USA z Fort Hood w Teksasie. Większość z tego sprzętu oraz żołnierzy ma trafić do Polski i na Litwę.

Przeczytaj: Ile sprzętu Amerykanie dostarczyli na Ukrainę? Podano dane

Czytaj także: Polska chce wymusić na innych państwach, by przekazały Ukrainie czołgi – przyznał rzecznik rządu

Interia.pl / Twitter/ Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Następna dobra wiadomość. Ten sprzęt ma ochronić państwa takie jak Polska, Litwa, Estonia, Łotwa przed Ruskimi chordami które dzisiaj są w trakcie napaści na Ukrainę.
    Polska obecnie ma na granicy dwa wrogie państwa z których możemy zostać zaatakowani. Rosja oraz Białoruś z których Białoruś będzie następna (po Ukrainie) do wyzwolenia.
    Dla przypomnienia, na Białorusi żyje wielka Polska diaspora, która obecnie jest ciemiężona przez Białoruski reżim który walczy z polskością i Polakami.