We wtorek odnotowano ponad 70 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Migranci podejmowali próby przedostania się zarówno przez rzeki graniczne, jak i na lądzie. Większość osób na widok polskich patroli wycofała się w głąb terytorium Białorusi.
11 marca ponad 70 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Do prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski doszło na odcinkach ochranianych przez Straż Graniczną w Michałowie, Bobrownikach, Lipsku i Płaskiej. Migranci usiłowali pokonać granicę zarówno na lądzie, jak i poprzez przeprawę przez rzeki Świsłocz, Wołkuszankę i Istoczankę.
Według informacji Straży Granicznej migranci podczas forsowania granicy podejmowali próby niszczenia technicznych zabezpieczeń. Polskie służby nie dopuściły do nielegalnego przekroczenia granicy i udaremniły wszystkie próby niezgodne z przepisami. W większości przypadków, na widok patroli, osoby usiłujące przedostać się na terytorium Polski wycofały się w głąb Białorusi.
Według ustaleń służb, wśród migrantów znajdowały się osoby pochodzące z Pakistanu, Afganistanu, Somalii, Iranu, Etiopii i Erytrei. Incydenty na polsko-białoruskiej granicy są częścią trwającego kryzysu migracyjnego, który nasilił się w ostatnich latach.
W ciągu trzech dni, od 7 do 9 marca, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali ponad 210 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do zdarzeń dochodziło na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej m.in. w Bobrownikach, Michałowie, Płaskiej, Czeremsze, Lipsku, Nowym Dworze i Mielniku. W piątek odnotowano 60 takich przypadków, w sobotę 80, a w niedzielę ponad 70. W kilku miejscach migranci forsowali granicę, m.in. przekraczając rzeki Wołkuszankę i Świsłocz.
Podczas interwencji polskie służby wielokrotnie spotkały się z agresją. Migranci rzucali w stronę patroli konarami drzew i kamieniami, uszkadzając trzy pojazdy Straży Granicznej. Według funkcjonariuszy ataki były celowe i zaplanowane – osoby forsujące granicę miały przy sobie plecaki wypełnione kamieniami, którymi obrzucano polskich mundurowych.
W trakcie weekendu zatrzymano także dwóch kurierów przewożących migrantów. W miejscowości Grabówka pod Białymstokiem funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Bobrownik skontrolowali pojazd, którym dwoje obywateli Ukrainy przewoziło czterech Afgańczyków, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę. Zatrzymane osoby zostały przekazane funkcjonariuszom Straży Granicznej z Placówki SG w Bobrownikach.
Szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią. Strefa buforowa została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie weszło w życie 10 marca 2025 r.
Kresy.pl/SG
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!