Na to kluczowe pytanie w tym miesiącu odpowiedziało już 250 Czytelników, którzy sfinansowali prace portalu kwotą 12,5 tys. PLN. Oznacza to, że na 8 dni przed końcem miesiąca osiągnęliśmy nasz zakładany cel, jakim było zebranie 12 tys. PLN. Gorąco dziękujemy wszystkim wspaniałym Autorom tego sukcesu! Cała nadwyżka, jaką uda nam się zebrać w lutym zostanie przekazana na konto zbiórki marcowej. O jej wysokości poinformujemy publicznie na początku marca.

Efekt lutowej zbiórki kompletnie nas zaskoczył. W styczniu byliśmy przygnębieni faktem, że przez cały miesiąc udało nam się zebrać jedynie 3 tys. PLN. Dlatego wciąż nie wiemy, jak oceniać fakt, że w lutym udało nam się zebrać już ponad cztery razy tyle. Czy jest to efekt wyjątkowej i jednorazowej mobilizacji naszych Czytelników w obliczu realnego widma likwidacji naszego serwisu, czy jednak stała tendencja i wyraz rzeczywistej gotowości Użytkowników portalu do płacenia za jego pracę? Od odpowiedzi na to pytanie zależy przyszłość naszego medium.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym miejscu po raz kolejny przypominamy, że nie istnieją darmowe media. Za każdy „darmowy” portal ktoś płaci. Media są dzisiaj oczywistymi narzędziami manipulowania opinią publiczną, dlatego tak wiele z nich znajduje się w rękach zagranicznego kapitału lub jest finansowana ze środków rządowych, z funduszy partyjnych lub przez spółki skarbu państwa. Oprócz tego zdecydowana większość współczesnych mediów ulega pokusie dostosowywania się do najbardziej pospolitych gustów swoich odbiorców. Oznacza to niemal powszechną dziś tabloidyzację mediów i nie chodzi tu wyłącznie o krzykliwe i przekłamujące rzeczywistość tytuły, tzw. „clickbait”, ale przede wszystkim o zaśmiecanie przestrzeni publicznej informacjami, które w ogóle nie powinny się w niej nigdy znaleźć. Użytkownik współczesnych portali jest zalewany informacjami o rodzinnych tragediach, przestępstwach, wypadkach, katastrofach, o seksie i skandalach towarzyskich. Pełzająca demoralizacja to cena jaką nieświadomie płaci zdecydowana większość odbiorców mediów komercyjnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeśli zależy nam na istnieniu rzetelnego dziennikarstwa, musimy płacić za jego pracę. Miesięczny koszt utrzymania portalu Kresy.pl wynosi 16 tys. PLN. Takie się koszty utrzymania 5-osobowej załogi portalu, oraz koszty serwera, obsługi informatycznej, księgowości i administracyjne. Wynagrodzenia w portalu wahają się pomiędzy 2 a 3 tys. PLN brutto. Nasze wpływy z reklam wahają się między 2 a 4 tys. PLN. Dlatego brakujące 12 tys. PLN musi pochodzić od naszych Czytelników.

Nie prosiliśmy i nigdy nie będziemy prosić o jałmużnę. Prosimy tylko o to, by ci, którzy nas cenią i których na to stać, uczciwie wyceniali naszą pracę i finansowali nas taką kwotą regularnie, co miesiąc. Jeśli Oni tego nie zrobią, z pewnością nie zrobi tego nikt inny.

Redakcja

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      Redakcja :

      Kogo zraża tego zraża. Np wczoraj aż dwie osoby wsparły nas kwotą 1 zł (słownie: jeden złoty), a 4 osoby wsparły nas kwotą 10 zł. Jedna osoba wsparła nas kwotą 20 zł, a dwie kolejne kwotą 30 zł. Oczywiście 4 inne osoby wsparły nas kwotą 50 zł, a jedna osoba przelała nam nawet 100 zł, dzięki czemu w sumie zebraliśmy ponad 400 zł. Kiedyś promowaliśmy kwotę 20 zł zamiast 50, efekt był taki, że zbieraliśmy po 1500 zł miesięcznie. Tak więc celowo promujemy kwotę 50 zł a nie np 5 zł. Co do minimalnej stawki 50 zł, to pisze Pan o stawce minimalnej dla honorowych darczyńców, czyli takich, którzy chcą, by ich dane osobowe oraz zdjęcie było eksponowane w naszej zakładce Wsparcie. Wiele z nich to osoby publiczne, które autoryzują w ten sposób naszą działalność i którym w ten sposób chcemy się również odwdzięczyć.