Czy nadszedł czas zawiązania konfederacji?

„Publiczna niezgoda na aferę wyborczą powinna być elementem jednoczących wszystkich, którym zależy na budowie prawdziwej Rzeczpospolitej. Państwie będącym wspólnotą polityczną obywateli. (…) Wysiłek ten powinni podjąć „wszyscy, którym leży na sercu dobro Rzeczpospolitej” „.

Już za kilka dni minie równo miesiąc od czasu, kiedy wszyscy staliśmy się świadkami tragikomicznego spektaklu – wyborów samorządowych Anno Domini 2014. Z jednej strony to w sumie mało, jednak z drugiej – wręcz przeciwnie, gdyż z czasem emocje zdążyły opaść, zapał przygasł, a dla coraz większej rzeszy osób to już tylko dawno przebrzmiałe wydarzenie medialne. Przyszło nagle, rozpaliło cały kraj, a następnie ustąpiło miejsca innym. W końcu jakoś to wszystko dalej idzie… No bo spójrzmy – przecież dla wielu Polaków „w sumie nic takiego się nie stało”.

Stało się jednak wiele, mimo iż „mainstream” chciałby, żeby „gorączka powyborcza” już całkowicie ustąpiła miejsca „gorączce świątecznych zakupów”. Taki obrót spraw byłby jednak dla nas, jako wspólnoty – fatalny. Tym bardziej, że nie chodzi tu faktycznie o żadne emocje, ale o konkretne fakty, które godzą w naszą wspólnotowość. Można wskazać co najmniej kilka głównych argumentów za tym, żeby nie tylko poważnie potraktować tę sytuację i rozpocząć wielką debatę na rzecz „poprawy Rzeczpospolitej”, ale wręcz za tym, żeby tak skandalicznie przeprowadzonych wyborów nie uznawać.

„Elity” zawiodły

Należy zacząć od tego, że siły polityczne – szczególnie te będące u steru rządów – powinny były dążyć do wyjaśnienia sytuacji i przezwyciężenia kryzysu u samych jego początków. Zrezygnowano z tego. W zamian, jakąkolwiek elementarną krytykę traktowano jako popadanie w „odmęty szaleństwa”, czy atak na fundamenty demokracji. Gazeta Wyborcza pisała o tym, że to „awanturnicy chcą nam zepsuć święto demokracji”. Pytanie dlaczego, skoro teoretycznie wszystkim powinno zależeć na tym, by jedna z fundamentalnych podstaw ustrojowych Polski została zachowana. Wezwania do wzięcia odpowiedzialności za kompromitację i dymisję członków Państwowej Komisji Wyborczej skrytykowano. Nie mówiąc już o takich spontanicznych inicjatywach, jak organizowane głównie przez młodsze pokolenie marszów i pikiet, a już szczególnie – w przypadku demonstrowania w budynku PKW.

„Sfałszowali!”

Kolejną sprawą są różnego rodzaju fałszerstwa na poziomie lokalnym. Na jaw wyszedł szereg praktyk, które polegały zarówno na kupowaniu głosów, jak i na przymykaniu oczu na jawne naruszenia. W okresie liczenia głosów informacje na ten temat pojawiały się niemal codziennie. Dotyczyły zarówno braku poszanowania symboli państwowych (urny z kubłów na śmieci z naklejonych godłem lub owiniętych flagą RP), jak i uzasadnionych podejrzeń o nepotyzm przy obsadzaniu komisji wyborczych, kupowania głosów „za wódkę”, czy braku kontroli nad procesem liczenia głosów w komisjach. Doszło nawet do tego, że na stronie PKW podmieniono protokół z wynikami wyborów do jednego z sejmików wojewódzkich, gdzie dane liczbowe wykazywały znaczne niezgodności. Być może skalę problemu poznamy niebawem, gdyż sądy już zacznają odnosić się do licznych zgłoszeń o nieprawidłowościach. Chyba, że „tak się jakoś ułoży” i większość z nich nie dopatrzy się żadnych rażących uchybień. Szczególnie wówczas, gdy nieprawidłowości „nie znaczącego wpływu na wynik wyborów”. Wówczas wszystko „się przyklepie” i „jakoś pojedziemy dalej”. W końcu po co czynić niebezpieczne precedensy…

System zawiódł

Ważne było też to, że cały system liczenia głosów był na tyle wadliwy, że doszło do ogólnokrajowego paraliżu. Ponadto wykazano, że był on nieszczelny. Dochodziło do udanych prób włamywania się do niego (z wykorzystaniem m.in. kodu źródłowego, umieszczonego dzień przed wyborami na tzw. GitHubie), co jeszcze pogłębiło skalę kompromitacji. Z tego co wiadomo, próby te nie były szkodliwe, choć informatycy, którzy zdołali przyjrzeć się systemowi „od środka”, wskazywali na szereg błędów zawartych w jego kodzie, które oceniali jako typowe dla niedoświadczonych studentów.

„Ale głupi ci …”

Obłudą było przyjęcie przez część mediów i przedstawicieli obozu rządzącego przewrotnej narracji: wmawiania obywatelom, że sami są sobie winni. „Co najmniej kilkanaście procent ludzi nie potrafiło zrozumieć prostej instrukcji wyborczej. Teraz najpewniej Ci sami uważają, że wybory sfałszowano. Znaleźli sobie nowy Smoleńsk”. Tego rodzaju pogardliwe opinie można było znaleźć w szeregu miejsc – szczególnie w Internecie. Starano się pokazać, że tak naprawdę winny jest ów mityczny, tępy ciemnogród, który nie jest w stanie zrozumieć prostych instrukcji wyborczych, a za własne nieuctwo obwinia cały świat. Okazuje się jednak, że sytuacja wygląda zgoła inaczej. Dość proste analizy statystyczne pokazują bowiem, że rozkład głosów nieważnych zadziałał bardzo mocno na niekorzyść PiS, a w dużo mniejszym stopniu na PO. Z kolei PSL jako jedyny zyskał na takiej sytuacji.

Pomińmy już komentarze dotyczące wyborów w dwudziestoleciu międzywojennym, gdzie mimo faktycznego analfabetyzmu części społeczeństwa odsetek głosów nieważnych był mniejszy. „A może posłuchali co poniektórych, i na złość oddali głosy nieważne?”. Też nie, co udowadnia ogólna tendencja zysków i strat. Gdyby ludzie rzeczywiście „posłuchali” i w ten sposób zaprotestowali, to głosy nieważne byłoby z pewnością znacznym odsetkiem całości, ale na pewno nie doprowadziłyby do tak wyraźnej zmiany wyniku wyborów. A szczególnie – mega-sukcesu PSL.

Naruszony fundament

Jednak jedną z najpoważniejszych konsekwencji tej afery jest właśnie to, że podważono fundament ustrojowe RP. Nawet przyjmując założenie o absolutnej wyższości idei reprezentacji politycznej należy zauważyć, że owa realna reprezentacja została zakłócona. Czy wpłynie to budująco na ludzi? Przyczyni się do wzmocnienia fundamentów ustrojowych III RP? Nie sądzę, a nawet jestem przekonany, że skutkiem zaniechania jakichkolwiek prób naprawy sytuacji będzie jeszcze większa erozja społeczna. Według komentarzy odnoszących się do publikowanych sondaży, „jedynie” około 20% Polaków uważa, że wybory powinny zostać powtórzone. Przeciwnego zdania jest „aż” 40% ankietowanych. Według takich osób jak np. Jacek Żakowski to świetna wiadomość. Problem w tym, że te 20% to co najmniej o kilkanaście punktów procentowych za dużo. To nie jest „mały problem” – to czerwone światło ostrzegawcze, świadczące o kryzysie polskiej polityki.

Państwo „zdało egzamin”

Wreszcie – niemoc instytucjonalna, którą wszyscy mogliśmy ujrzeć w całej okazałości. Sposób wydawania pieniędzy publicznych jest skandalem samym w sobie. Prawie pół miliona złotych wydano na system pełen luk i niedoskonałości. To niemal stukrotnie mniej, niż na niesławny portal dla bezdomnych. Przetarg okazał się być fikcją, którą do samego końca starano się przypudrować. Całość „przyklepano” i dopuszczono do użytku na zasadzie „jakoś to będzie”.

Owszem, w pewnym sensie jest to związane z co najmniej wadliwie funkcjonującym systemem przetargów publicznych, jednak w tym przypadku nie można kwitować sprawy takim uproszczeniem. Przede wszystkim dlatego, że w przetargu (rozstrzygniętym na trzy miesiące przed terminem wyborów!) zadecydowała nie najniższa cena, ale… brak innych oferentów. Podobnie było w przypadku przetargów ogłaszanych przez część urzędów marszałkowskich na druk kart do głosowania. Wykazano również powiązania przynajmniej zwycięzców z PSL.

Co z naszą wolnością?

Czy w obliczu tego wszystkiego, w obliczu konsekwencji skandalu wyborczego, możemy powiedzieć, że posiadamy rzeczywistą wolność polityczną? Że mamy wpływ na to, co się dzieje w naszej Ojczyźnie? A może właśnie tę wolność przegrywamy? Stanie się tak wówczas, jeśli w duchu zgodzimy się, że po prostu stało się to, co stać się musiało. Tylko, że nie ma już żadnych pozorów – nie jesteśmy jakimikolwiek uczestnikami polskiej polityki. Polacy stali się nie mięsem armatnim, ale mięsem wyborczym – masą, którą można dowolnie kształtować, której opinie w zasadzie nie mają większego znaczenia. Zużyje się – ok, trudno. W końcu najważniejsze, żeby jakoś to wszystko przepchnąć.

Odarci z nadziei

W pewnym sensie już przegraliśmy – w skali całego kraju uznanie nieważności wyborów jest nie tyle mało prawdopodobne, co w zasadzie (i prawnie) niemożliwe. Owszem, tysiące ludzi wyszło na ulice. Aż tyle, i tylko tyle. No bo skoro nic to nie dało, to po co to wszystko, na co? Na myśl może przyjść sytuacja z tzw. sprawy 6-latków. Stosunkowo mało osób zauważyło pewien fenomen – sprawa ta spowodowała oddolną mobilizację wielu ludzi. Poświęcali oni nieraz bardzo wiele, żeby pomóc, bo wierzyli w cel tej inicjatywy. Wierzyli, że jeśli uda im się wnieść sprawę do parlamentu, to nawet przy braku aprobaty możliwa będzie ogólnonarodowa debata. Stało się inaczej – po krótkich deliberacjach projekt wylądował w koszu. A wraz z nim – ciężka praca i wyrzeczenia tysięcy ludzi. Efektem było ogólne rozczarowanie, które spowodowało, że wielu zaangażowanych uległo wielkiemu rozczarowaniu i dla działalności publicznej zostało bezpowrotnie straconych. Teraz może być podobnie. Nie chodzi tu o znane twarze czy „pół-etatowych” działaczy – mamy na myśli zwykłych ludzi, których oddolna partycypacja miała być czynnikiem budującym lepszą Polskę. Wówczas to zniszczono. Wygląda na to, że i tym razem sytuacja może się powtórzyć. Co prawda teraz dzięki działaniom obywatelskim udało się osiągnąć pewne sukcesy – odsunięto w czasie zniszczenie samych kart do głosowania i umożliwiono sprawne składanie protestów wyborczych. To bardzo dużo, ale jeżeli niebawem wszystko skończy się tak, jak w przypadku „sześciolatków w szkołach”, straty społeczne i frustracja będą nieuniknione.

Co z tym marszem?

Co w tym wszystkim może przynieść zbliżająca się wielkimi krokami manifestacja 13 grudnia? Może być wyraźnym głosem sprzeciwu narodu, który nie godzi się na traktowaniu całej afery tak, jak gdyby nic się nie stało – głosem skupionym w jednym miejscu, zamiast w kilku (jak w przypadku akcji tuż po wyborach). Zdaniem niektórych komentatorów sympatyzujących z PiS, Jarosław Kaczyński miał słuszność, kiedy dystansował się od licznych wystąpień w całym kraju, gdyż dopiero teraz przyszedł dobry moment na głośny i zorganizowany protest. Ale z drugiej strony – jeżeli nie pójdą za tym żadne konkretne działania, to właśnie ów wielki marsz PiS może skończyć się faktycznym uspokojeniem sytuacji. Względnie – energia protestu zostanie skanalizowana na rzecz konkretnej partii. Dlatego dużo zależy od tego, jak będzie wyglądał ów marsz 13 grudnia.

Jak zachowuje się opozycja? Czy rzeczywiście jest tak radykalna, jak próbował straszyć np. Andrzej Celiński? A może wręcz przeciwnie – chodzi tylko o demonstrację i powrót do sprawdzonej retoryki. Rzut granatem i powrót do okopu? Najbliższy czas pokaże, czy wszystko tylko rozejdzie się po kościach, czy jednak stanie się coś więcej? Niby sondaże są bezlitosne. Ale, zachowując proporcje, rok temu, w początkach Majdanu, połowa obywateli Ukrainy też była przeciwna.

Czas zawiązać konfederację?

Jednak niezależnie od tego – jeśli teraz nie powiemy stanowczo „dość!”, to znaczy, że przegraliśmy nasze państwo i naszą wolność. Jeśli po tym wszystkim, a szczególnie po 13 grudnia, wszyscy wrócą do odgrywania swoich ról, to nie będzie to już kryzys polskiej polityki. To będzie jej realny koniec. W takim przypadku wszelkie postulaty emendacyjne, o naprawie czy poprawie III RP staną się nieaktualne. Staniemy przed wyzwaniem zbudowania nowego państwa. Dlatego, że nie będzie już czego naprawiać. To będzie koniec polityczności, nawet tak wykoślawionej i fasadowej jak w przypadku III RP.

Dlatego nawet wówczas, gdy nie będzie możliwości legalnego nieuznania wyborów samorządowych 2014, to chodzi w tym o coś więcej. Nie można ich uznać w „duchu obywatelskim narodu”. Szczególnie wówczas, gdy całe przedstawienie pt. „Dzieje chwalebne najjaśniejszej i jedynej słusznej III RP”, cały system będzie trwał dalej. Publiczna niezgoda na to co się wydarzyło powinno być elementem wspólnym, jednoczących wszystkich, którym zależy na budowie prawdziwej Rzeczpospolitej. Państwie będącym wspólnotą polityczną obywateli. W naturalny sposób powinna do tego dążyć zasadnicza siła opozycyjna w Polsce – i to od dawna. Jeżeli nie, to wysiłek ten powinni podjąć „wszyscy, którym leży na sercu dobro Rzeczpospolitej”.

W polskiej tradycji republikańskiej istnieje instytucja konfederacji. Był to związek obywateli dążących do dobra wspólnego, który zawiązywano wówczas, gdy inne środki czy instytucje zawodziły. Była to „ostatnia instancja”, umożliwiająca obywatelom realny wpływ na politykę. Gdyby niegdyś, w okresie I RP, doszło do takiej sytuacji jak obecnie, z pewnością zostałaby zawiązana nowa konfederacja. A czy my, dzisiaj, jesteśmy na to gotowi?

Marek Trojan

64 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. sylwia
  sylwia :

  Jest teoretyczny kraj, ukrainizowana wirtualna Polska z hasłem ‘Solidarności’ w ukraińskich barwach i najwyższym budynkiem w stolicy oświetlanym na żółto niebiesko, barwy naszego śmiertelnego wroga. Kraj, w którym aroganccy Ukraińcy, wielbiący jako bohatera Banderę, oprawcę setek tysięcy Polskich rodzin, panoszą się jak zdobywcy i okupanci. Kraj, którym rządzi obcy naród i rządzi źle. Nasza ojczyzna żyje jeszcze w sercach i umysłach patriotów, tak jak żyła podczas rozbiorów. Czas na konfederację. Czas na zmianę.

  • sobiepan
   sobiepan :

   Użytkownik zablokowany:
   13.06.2014 11:25

   Suwaliszek: 12.06.2014 22:31) Jak Pan widzi znowu na forum rozprzestrzenia się stonka banderowska (( tutejszy,Tutejszym,raul,wilk,uri ostatni dołączył Combat 56 )wyciągają z zamierzchłych czasów wszystkie możliwe nicki i pewnie w pośpiechu rejestrują owe ) i Pańskie pytanie jest już zablokowane i o to im chodzi. Jedyna rzecz którą może Pan w tym przypadku zrobić to ich ignorować nie zważając na zaczepki . Banderowcy zawłaszczają ten PORTAL

   • zeus
    zeus :

    Bo to był jeden z nielicznych portali,gdzie pisano w miarę bezstronne artykuły…a to musiało stać kością w gardle neobanderowcom.Więc SBU nakazała im atak na ten portal. Oni muszą wykonywać rozkazy z góry,wiec choćbyś nie wiem jak obnażał ich głupotę,oni i tak pozostaną,będą wracać pod dziwnymi nickami…taki prikaz mają i tyle. Przecież zwykły Ukrainiec nie dostał się na studia w Polsce,bo był po prostu zdolny. Dostali się ci,którzy mają poparcie SBU i wykonują jej polecenia.To tzw V kolumna banderowska.

    • quetzal
     quetzal :

     Zeus dobrze sie czujesz????Myslisz ,że jak ktoś uważa,że to Putin jest prawdziwym wrogiem i napuszcza Polaków na Ukraińców, to od razu jest banderowcem?? To tak,jakby powiedzieć,że kazdy kto nie był zwolennikim bolszewików i Lenina to faszysta.Głupkowaty zero-jedynkowy świat, dla debili, dla homo sovieticusów. Którzy musza mieć czarno-biało, by nie miec w mózgu więcej niz dwóch szufladek:moi i wszyscy inni źli i zdrajcy.Świat prostacki i łatwy w pojmowaniu”Przecież zwykły Ukriainiec nie dostał sie na studia w Polsce, bo był po prostu zdolny”-co za pieprzony szowinista z ciebie wychodzi. No tak , przecież zwykły Ukrainiec jest tępy, wiec nie ma szans dostać sie na studia w Polsce. A nie wpadłeś,że nato,że oni tam często mają mieszane korzenie i czasami mówią o sobie tutejsi?Mają i polskie i ukraińskie korzenie.Osobiscie znam jednego Ukrainca architekta i jest piekielnie zdolny Uważaj bo możesz kiedyc chodzić po neobanderowskim budynku publicznych i otwierać neobanderowskie drzwi, jeżdzić faszystowska winda i chodzić po ukrolskich schodach.Co ty wtedy biedaku poczniesz z tym twoim szowinistyczno-faszystowskim podejściem do życia.

     • zeus
      zeus :

      Nie imputuj mi tego,czego nie powiedziałem…na Ukrainie z pewnością jest wielu ludzi zdolnych,wręcz genialnie zdolnych….powiedziałem jedynie,że zdolności nie są podstawowym kryterium do dostania się na polskie uczelnie. I nie zarzucaj faszysto komuś swoich zapatrywań…jakże to typowo banderowskie z twojej strony…wy tak macie od zawsze,te odwracanie ie kota ogonem,to dość charakterystyczne u was.

 2. ulan-kresowy
  ulan-kresowy :

  Niezachwiana pewność wszędzie obecnych „agentów” to taka ludzka przypadłość tych jakżeż niepewnych czasów. Możliwe przyczyny to śmierdzące onuce przywiezione jako souvenir z ziemianki „niepokonanych” oddziałów ATO w Donbasie lub dziurawa kufajka znaleziona w pobliżu bieszczadzkiej latryny pozostałej po jakiejś przegranej sotni dobitej w Operacji Wisła. Uboczne skutki to również wizje Polaków tam na Kremlu (oczywiście na siwych koniach i z Andersem na czele) Natomiast co do nadziei to polecam cytat chyba B. Franklina – ” kto żyje nadzieją ten zazwyczaj umiera głodny”.Życzę zawsze pełnego żołądka

  • wlkp
   wlkp :

   a ja życia z pełnym żołądkiem z białą flagą na chałupie i ruskim butem na karku – sto lat w szczęsciu i pomyślności -przecież największy eksport na wschód był w czasach Królestwa Polskiego – źle wtedy było ?Tylko ci szaleńcy jakieś powstania robili i drażnili wspaniałego cara – tak Pan pewnie myśli – powodzenia w trwaniu przy wielkiej idei.

 3. amdg86
  amdg86 :

  Zmartwychpowstanie.
  Na obraz i podobieństwo Twe Chryste męczono i mordo­wano Ojczyznę naszą;
  właśni Judasze za srebrniki moskiewskie
  i pruskie sprzedawali Cię, Matko nasza. Zmartwychwstając, mara
  Twa Polsko czyściec trzy,dobowy odbywa: Moskiewskie obietnice
  wolności a w rzeczywistości mordy i pożogi hord moskiewskich
  — to dzień jeden.
  Pruska szopka państwowości polskiej, a w rzeczywistości
  rabunek, zniszczenie, zabijanie i ćwiartowanie ciała Polski — to
  dzień drugi.
  Dzień trzeci to wolność przez pachołków żydowskich, so­cjalistów robiona, a na zgubę i niemoc obliczona.
  Wszystko przetrwałaś Polsko i przetrwasz do końca. Kie­lich cierpień i goryczy dopełnia się; pokutę za grzechy odbędziesz. Wszystko co było złe: krzywda bratnia, wyzysk, cheł­pliwość, czcza duma i pycha, marnotrawstwo i próżniactwo spadną
  z Ciebie, jak skorupa choroby; czysta i odrodzona w zorzy wol­ności prawdziwej jak anioł srebrzysty bez win, ze stygmatami męczeństwa przebytego pójdziesz i ludy poprowadzisz
  po dro­dze prawdy, miłości i wiary. Zapomnisz zło Ci przyczynione, a
  wrogów za braci uznasz; ich dźwigniesz ku temu szczęściu, które
  sobie zdobyłaś. To Twe zadania dziejowe Polsko, to Twe prze­znaczenie,
  i dla tego cierpiałaś i dla tego zmartwychpowstajesz.
  Ci, co unicestwienia Twego chcieli, błogosławić Ci będą.