Nieruchomości adaptowane do potrzeb seniorów w ciągu ostatnich kilku lat stały się hitem inwestycyjnym w Europie ― według danych niemieckiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Savills, w latach 2017-2018 do tej branży wpłynęło blisko 1,5 miliarda euro środków inwestycyjnych, w 2019 zaś liczba ta sięgnęła prawie 2 miliardów.

Co sprawia, że branża budownictwa mieszkaniowego dla osób starszych jest tak popularna i perspektywiczna w Europie i w jaki sposób ten trend możemy rozwinąć  w Polsce?

Analizujemy bieżący stan niszy i oceniamy jej perspektywy dla osób zainteresowanych lokatą kapitału w nieruchomościach.

Budownictwo senioralne jako osobny kierunek rozwoju rynku ― dlaczego i w jakim celu?

Według prognoz GUS, w ciągu najbliższych kilku lat osoby po 60-tce będą stanowić blisko 20% ludności Polski, do 2040 roku zaś co trzecia osoba zamieszkała w kraju będzie należała do grupy senioralnej.

Tendencja do starzenia się społeczeństwa jest odbierana przez demografów jako zjawisko negatywne, z kolei dla gospodarki ― w tym rynku nieruchomości ― są to procesy akceptowalne, które mogą jedynie wpłynąć na ukierunkowanie i specyfikację oferty.

Aktualne tendencje demograficzne pozwalają ekspertom rynku stwierdzić, że w ciągu najbliższych lat udział osób w wieku powyżej 60 lat w transakcjach rynkowych wyniesie blisko 35% ― fakt ten czyni seniorów atrakcyjną grupą docelową dla deweloperów.

Ponadto ogólna poprawa sytuacji finansowej oraz dobrobytu Polaków przyczynia się do podniesienia standardu wymagań konsumenckich ― całkiem naturalne więc, że osoby w starszym wieku będą posiadać możliwość finansową do zaspokojenia własnych potrzeb związanych z kupnem wyspecyfikowanych nieruchomości.

Zdolność finansowa osób starszych wyróżnia się większą stabilnością, niż w przypadku młodszych grup wiekowych ― nie zależy ona od zawirowań na rynku pracy ani nie jest mocno podatna na zmiany gospodarki. To znaczy, że podaż nieruchomości dla seniorów zawsze będzie korelowała z popytem.

Dla inwestorów ten rodzaj produktu jest tym bardziej atrakcyjny, że wiąże się z dodatkowymi opłatami ― oprócz kosztu lokum seniorzy opłacają też dodatkowe usługi serwisowe.

Jakie mieszkania dla seniora oferowane są  w 2020 roku?

Badania ekspertów zajmujących się analizą nowych trendów wskazują na to, że niszowa w tej chwili branża budownictwa senioralnego w Polsce jest reprezentowana przez wyższy segment cenowy.

  • Dzisiaj w ofercie deweloperskiej widzimy osiedla senioralne o zapleczu serwisowym i rekreacyjnym oraz podwyższonym standardzie.
  • Często oferowane są pakiety usług związanych z organizacją czasu wolnego bądź aktywności rozrywkowych.
  • Osiedla senioralne różnią się od zwykłych inwestycji przede wszystkim priorytetowością lokalizacji, a raczej jej brakiem ― mieszkania dla osób starszych niekoniecznie mają być położone w “prestiżowej” lub popularnej lokalizacji. Jest to raczej cicha, spokojna, dobrze skomunikowana okolica pozwalająca na korzystanie z usług opieki zdrowotnej oraz infrastruktury zaspokajającej podstawowe potrzeby.
  • Pełną listę aktualnych ofert deweloperskich można znaleźć na portalu inwestycji mieszkaniowych Korter. Wśród nich można wybrać inwestycje dopasowane do potrzeb osób starszych lub osiedla posiadające części wyodrębnione do zamieszkania przez seniorów.
  • Podwyższony standard inwestycji senioralnych i ich dodatkowe atuty wiążą się, oczywiście, z dodatkowymi kosztami, co sprawia, że ceny takich mieszkań wykraczają poza przeciętne możliwości zakupowe starszych Polaków.

Jak poprawić sytuację i rozszerzyć grupę potencjalnych odbiorców tego typu nieruchomości? Eksperci oferują kilka rozwiązań:

  1. Adaptować istniejące inwestycje bądź powstające osiedla wielorodzinne do potrzeb osób starszych ― taki rodzaj dodatkowych udogodnień jest w stanie podnieść atrakcyjność ofert deweloperskich bez “odizolowania” seniorów od reszty społeczeństwa w osobnych senioralnych inwestycjach mieszkaniowych.
  2. Realizowanie obiektów budownictwa senioralnego w średnim i niskim segmencie cenowym ― bez dodatkowych prowizji za obsługę, ale z udogodnieniami niezbędnymi do komfortowego życia osoby starszej.

Eksperci zgodnie zakładają, że w ciągu najbliższej dekady europejski trend budownictwa senioralnego będzie zostanie w pełni zaakceptowany przez polski rynek nieruchomości i istotnie wpłynie na koniunkturę.

W chwili obecnej jest to jeszcze mało rozwinięta nisza stanowiąca potencjalne źródło dochodu dla inwestorów.

Co ma wyróżniać mieszkania dla seniorów?

Wybierając mieszkanie dla seniora niekoniecznie musimy korzystać z ofert nieruchomości wyposażonych w dodatkowe pakiety usług i plasujące na górnej półce cenowej.

Jakie więc cechy charakterystyczne powinna posiadać inwestycja, w której dobrze będzie się mieszkać seniorowi?

Lokalizacja

Jak już zaznaczyliśmy powyżej, atrakcyjna ― w tradycyjnej interpretacji tego pojęcia ― lokalizacja w przypadku mieszkania dla osoby starszej wcale nie jest czynnikiem decydującym. Przeglądając ceny mieszkań w Warszawie i innych popularnych lokalizacjach, zauważamy, że są one bardzo dalekie od zakresu możliwości zakupowych przeciętnego polskiego seniora.

Ważne jest, by inwestycja była położona w okolicy przyjaznej do zamieszkania ― cichej, obfitej w tereny zielone (najlepiej położone w najbliższym sąsiedztwie).

W pobliżu mają być położone obiekty handlowe i usługowe i dostępne środki komunikacji publicznej.

Najlepiej, gdyby okolica wyróżniała się niezbyt intensywnym ruchem samochodowym i dobrym zagospodarowaniem przestrzennym ― począwszy od nasadzeń zieleni, kończąc na wysokości i kształcie krawężników.

Cechy budynku i osiedla

Teren osiedla oraz budynek, w którym wybieramy mieszkanie, mają być dobrze zagospodarowane i wyposażone w odpowiednie udogodnienia ― rampy, windy, dobrze zaprojektowane i wyposażone w poręcze schody (najlepiej ― w minimalnej ilości), szerokie bezprogowe korytarze wspólne.

Na terenie inwestycji mają się znaleźć wspólne strefy wypoczynku z ławkami ― patio, dziedziniec, prywatny park czy plac osiedlowy. Takie miejsce potrafi zastąpić wyjście na miasto będące poniekąd dla seniorów niedostępne ze względu na pogarszająca się sprawność fizyczną. Ponadto przestrzenie wspólne na osiedlu sprzyjają zintegrowaniu seniora ze społecznością.

Dobrze, gdyby teren był objęty ochroną lub monitorowany ― to zapewni całkowite poczucie bezpieczeństwa dla seniora.

Podstawowe cechy mieszkania

Najlepiej wybierać mieszkania na parterze, jeśli nie jest to możliwe ― budynek musi być wyposażony w windy.

Mieszkanie powinno posiadać przemyślany minimalistyczny układ ― przykładowo, dobrym rozwiązaniem dla pary seniorów będzie dwupokojowe lokum o powierzchni około 50 m2. Układ strategicznych obiektów ― salonu, aneksu lub kuchni oraz węzła sanitarnego ― mają zapewniać komfort poruszania się i brak jakichkolwiek przeszkód.

Ważne jest, żeby lokal był uzupełniony w balkon lub loggię będące ― w razie konieczności ― alternatywą dla spaceru.

Drobiazgi, do których często nie przywiązujemy dużego znaczenia, również decydują o komforcie i bezpieczeństwie seniora ― na przykład, przy wyborze kuchenki warto raczej zdecydować się na elektryczną, ponieważ jest bezpieczniejsza. Tak samo z łazienką ― najlepszym rozwiązaniem będzie montaż kabiny prysznicowej typu walk-in, czyli bez brodzika, ale z poręczami i matą przeciwpoślizgową.

Należy też zadbać o to by takie elementy, jak włączniki światła czy drzwiczki szafek były łatwo dostępne.

Inteligentne rozwiązania

W ofertach deweloperskich często spotkamy mieszkania wyposażone w systemy smart-home różnej konfiguracji ― to udogodnienie pozwala na sterowanie głównymi systemami zainstalowanymi w lokum, na przykład ustawianie konkretnej temperatury, zarządzanie oświetleniem czy klimatyzacją, ustawienia parametrów dostępu do mieszkania.

Takie rozwiązania mogą okazać się bardzo pomocne dla seniora, gdyż ich obsługa nie wymaga dużego wysiłku i przynosi wiele praktycznych korzyści.

Jak wygląda aktualna oferta cenowa na rynku pierwotnym? Porównujemy ceny

Rynek nieruchomości, jak każda inna strefa gospodarki, jest niezwykle podatny na czynniki zewnętrzne. Przy okazji przeglądu tendencji budownictwa senioralnego wspomnieć należy, że ostatni okres kryzysowy nieco osłabił inwestorską stanowczość ― według badań wspomnianej już firmy Savills, w pierwszej połowie 2020 roku europejscy inwestorzy ulokowali w nieruchomościach dla seniorów blisko 500 milionów euro.

Jak więc dzisiaj, w ostatnim kwartale trudnego dla nas wszystkich 2020 roku, wyglądają ceny mieszkań w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i innych miejscowościach kraju?

Przytaczamy porównanie aktualnych stawek oraz dynamikę cenową

 

Oto kilka głównych wniosków, które możemy wyciągnąć z powyższego zestawienia:

  • Warszawa, jak zawsze, zajmuje pierwsze miejsce jeżeli chodzi o ceny nieruchomości. W sierpniu obserwowaliśmy jeszcze względny dołek cenowy ― blisko 9200 złotych za m2 ― we wrześniu ceny już zaczęły piąć się w górę.
  • Kraków ― tuż za Warszawą według wysokości cen mieszkań ― naśladuje stołeczną dynamikę cen.
  • Ceny mieszkań we Wrocławiu prawie się nie zmieniły i pozostają na dość wysokim poziomie w porównaniu do innych centrów wojewódzkich.
  • Pozostałe duże miasta Polski ― takie jak Gdańsk, Łódź, Kielce, Lublin czy Rzeszów ― pozostają nadal stabilniejsze cenowo.

O tendencjach rozwoju dynamiki cen na rynku nieruchomości dowiemy się jedynie po całkowitym powrocie gospodarki do normalnego funkcjonowania.

Do tej pory zainteresowani inwestorzy powinni pamiętać o niosącej duże perspektywy biznesowe branży budownictwa senioralnego i w najbardziej odpowiednim momencie dokonać inwestycji w tego typu nieruchomości.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply