Spać musi każdy. Wygodnie miejsce do odpoczynku to jedna z najistotniejszych kwestii, które należy rozważyć jak najwcześniej. Zdarza się jednak, że lekceważymy zakup łóżka, pozostawiając kupno odpowiedniego mebla do spania na później, a to duży błąd – zwłaszcza że jego zakup wcale nie musi być aż tak kosztowny, jak się wydaje. Sama rama łóżka może być bardzo różna – zarówno jeśli chodzi o materiał wykonania, jak i wielkość. Co ciekawe w rzeczywistości niema to aż tak dużego znaczenia – w końcu leżymy na materacu, a rama służy do trzymania wszystkiego w całości.

Jak wybrać odpowiednią ramę łóżka?

Łóżko powinno być przede wszystkim dostosowane pod względem wielkości. Każda osoba, która zastanawia się nad kupnem nowego łóżka, powinna odpowiedzieć sobie na pytanie: Dla kogo ma ono być? Chyba każdy miał kiedyś nieprzyjemność spania na za małym meblu i będzie w stanie przyznać, że nie należy to do najprzyjemniejszych rzeczy.

Najczęściej ramy łóżek rozpatruje się w trzech kategoriach:

  • dziecko,
  • osoba dorosła,
  • para dorosłych ludzi.

W ten sposób już w kilka chwil można przefiltrować wyniki w sklepie, żeby wyświetlić je pod względem osób, które mają na nich spać. Oczywiście im mniejsze łóżko, tym tańsze, co może być niekiedy kuszące, ale w praktyce należy się kierować przeciwieństwem tej zasady – im większe, tym lepsze.

Dla dzieci można wybrać ramę o wymiarach 75 x 190 cm, co spełni wymagania praktycznie każdego młodego człowieka. Dobrym wyborem w przypadku mieszkań, będzie łóżko piętrowe, które pozwoli znacząco zaoszczędzić miejsce w pokoju pociech.

Dorosła osoba powinna celować w wymiar 90 x 200 cm – to standardowy rozmiar, który producenci przeznaczają dla pojedynczego dorosłego człowieka. Z kolei pary powinny skupić się na szerokości łóżka. Rama ma być na tyle duża, żeby można było swobodnie spać z odpowiednią przerwą między sobą. Łóżka dla dwóch osób występują w wielu rozmiarach. Te, które można spotkać najczęściej to:  140/160/180 x 200 cm. Eksperci radzą zawsze wybierać jak największe, ale nie każdy ma takie możliwości. Tak wielka rama nie będzie miała znacznie większej ceny, ale zabierze całkiem sporo miejsca w pokoju, więc warto wszystko najpierw dokładnie wymierzyć. Ostatecznie jednak wielkie łóżko wszystko rekompensuje ogromną wygodą i swobodą snu, więc nie warto tutaj być za bardzo oszczędnym. W końcu to sypialnia, a nie pokój dzienny, gdzie robi się wiele różnych rzeczy.

Materiał wykonania

Dla jednych istotna kwestia, a inni machną na to ręką. Łóżko w sklepie zawsze jest zrobione w taki sposób, żeby bez problemu utrzymać standardowego człowieka. Dlatego wybór materiału wykonania polega głównie na walorach estetycznych. Ramy mogą być drewniane lub metalowe. Jeśli wybierze się model minimalistyczny – gdzie wszystko zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby po prostu utrzymać śpiących oraz materac, to takie łóżko będzie pasować dosłownie wszędzie, a jego ostateczny wygląd zależy przede wszystkim od tego, jakie pościele i dodatki się wybierze. Ceny mogą być bardzo różne, ale wbrew pozorom – nie są aż tak wysokie, jak większość ludzi uważa. Proste drewniane łóżko dla dwóch osób, to wydatek rzędu 600 – 1 000 zł – zarówno jeśli chodzi o ramy metalowe, jak i drewniane. Oczywiście im masywniejsze łóżko, tym koszt będzie wyższy, ale trzeba przyznać, że za wygodę odpowiedniego snu warto dopłacić. To niezwykle istotne – zwłaszcza że szacunki mówią, iż Polacy nie dbają o swój sen, a im większe łóżko, tym większa szansa na dobry sen.

Zaoszczędzone pieniądze warto wydać na materac lub inny mebel

Warto zastanowić się nad minimalistyczną ramą łóżka, ponieważ w ten sposób można zaoszczędzić pieniądze na materac, który będzie miał kluczowe znaczenie dla jakości snu. Materac może być droższy od samego łóżka i tutaj nie należy oszczędzać. Jednak jeżeli uda się na zakupie ramy ugrać trochę pieniędzy, to zestaw stolików kawowych, krzesła, czy inne mniejsze meble ze sklepu mogą się również przydać.

Materiał partnera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply