EKUZ – czym jest karta EKUZ, jak ją wyrobić?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania z opieki medycznej za granicą na preferencyjnych warunkach. To ciesząca się w wśród Polaków bardzo dużą popularnością forma ubezpieczenia zdrowotnego na zagraniczne wyjazdy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) funkcjonuje w Europie od kilkunastu lat (w Polsce od 2006 r.). Zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Można wyrobić ją bezpłatnie, ale trzeba brać poprawkę na różne ograniczenia.

Widać je najlepiej na podstawie porównania karty z komercyjnymi ubezpieczeniami turystycznymi. Narzędzia takie jak kalkulator  https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ umożliwiają nie tylko znalezienie najlepszej polisy, ale uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących parametrów poszczególnych ofert.

EKUZ – dlaczego warto ją mieć?

Kluczową przesłanką przemawiającą za posiadaniem ubezpieczenia zdrowotnego są bardzo wysokie koszty leczenia za granicą. Opieka zdrowotna w poszczególnych krajach działa na innych zasadach niż w Polsce.

Zasadnicza różnica jest taka, że pacjent ubezpieczony o lokalnego ubezpieczyciela (odpowiednika polskiego NFZ) ponosi całkowitą lub częściową odpłatność za szereg świadczeń, np. 20 euro za poradę ambulatoryjną w szpitalach w Portugali czy 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu w Niemczech (dotyczy pobytu nieprzekraczającego 28 dni w roku).

Posiadacze EKUZ traktowani są tak samo, jak obywatele kraju, w którym przebywają. Muszą zatem liczyć się z koniecznością partycypowania w kosztach leczenia – EKUZ nie gwarantuje dostępu do darmowych świadczeń medycznych. Oczywiście nie zmienia to faktu, że kartę opłaca się wyrobić, ponieważ w wielu sytuacjach może okazać się przydatna.

Jak wyrobić i odebrać EKUZ?

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może złożyć każdy, kto jest ubezpieczony NFZ. Przywilej ten przysługuje również nieubezpieczonym osobom objętym ochroną na mocy prawa, np. kobietom w ciąży. Oddziały wojewódzkie NFZ lub delegatury NFZ przyjmują podania złożone:

  • osobiście,
  • faksem,
  • pocztą mailową lub tradycyjną,
  • za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Do wniosku trzeba dołączyć dokument, który potwierdza ubezpieczenie w NFZ. W sezonie turystycznym NFZ rozpatruje najwięcej wniosków, dlatego z wyrobieniem dokumentu nie powinno się zwlekać do ostatniej chwili.

W celu odebrania karty należy zgłosić się osobiście do tego samego urzędu, w którym było składane podanie. Osoby, które same nie mogą odebrać karty, mogą do tego upoważnić inną osobę na podstawie stosownego wniosku. W rachubę wchodzi ponadto przesłanie karty pocztą, o ile we wniosku zaznaczono pole: „Przesłać pocztą na adres”. Standardowy termin ważności EKUZ wynosi 3 lata, ale są wyjątki, np. emeryci dostają kartę na 5 lat.

Czy EKUZ wystarczy podczas pobytu za granicą?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do opieki medycznej w podstawowym wymiarze. Można z niej korzystać jedynie w publicznych placówkach służby zdrowia mających zawartą umowę z lokalnym ubezpieczycielem.

Zakres ochrony wynikający z dokumentu jest niezmienny i nie ma opcji poszerzenia go. Uwzględnia jedynie zdarzenia związane z ochroną zdrowia. Nie obejmuje takich świadczeń jak m.in.  transport medyczny i transport zwłok do Polski, ratownictwo, planowane zabiegi czy zabiegi niebędące koniecznością z medycznego punktu widzenia. Nietrudno zatem wywnioskować, że EKUZ może się okazać niewystarczająca. Z tego względu warto nabyć polisę turystyczną, która chroni ubezpieczonego bez względu na miejsce pobytu oraz status placówki zdrowotnej (publiczna lub prywatna). Ponadto uwzględnia różne zdarzenia, wskutek których ubezpieczony może ponieść straty, jak kradzież bagażu, zgubienie dokumentów, opóźniony lot czy nieumyślne wyrządzenie szkody osobom trzecim.

Polisy turystyczne w Polsce nie są drogie – stawki za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej zaczynają się od kilku złotych.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply