Zarwanica – ukraińska Częstochowa

Zarwanica to narodowe sanktuarium kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. Jego początki sięgają połowy XIII w. kiedy to jednemu z wycieńczonych mnichów, uciekających ze spalonego przez Mongołów Kijowa, przyśniła się Matka Boska. Śladem materialnym nawiedzenia mnicha przez była leżąca u jego stóp ikona, oraz źródełko, które wytrysło nieopodal. Z czasem źródło, oraz słynąca cudami ikona stała się celem pielgrzymek prawosławnych, a po unii brzeskiej 1596 unitów, oraz rzymskich katolików. Po II wojnie światowej sowieci zdewastowali sanktuarium, oraz zasypali śmieciami i otoczyli śmieciami cudowne źródło źródło. Pomimo tego woda przebijała się przez zwały gruzu i śmieci Pod karą ciężkiego więzienia nie wolno było wiernym zbliżać sie do miejsca kultu. Tak było do 1991 r. Wtedy powstała niepodległa Ukraina, i zaczął się nowy rozdział w dziejach Zarwanicy. Dziś Zarwanica przyciąga pielgrzymów tak obrządku greckiego, jak i rzymskiego, ale również prawosławnych, gdyż dla Boga nie istnieją stworzone sztucznie przez ludzi podziały. Te kilka zdjęć, które opublikowałem pochodzą z czasu mojego pobytu na Podolu w 2007 r.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz