
Rodzina Romerów, Cytowiany na Litwie Kowieńskiej.
/0 Komentarze/w Archiwalia, Historia, Kresopedia /Przez Redakcja

Dom mieszkalny w Cytowianach.

Pałac w Pogryżowie gmin. Cytowiany pow. Rosiejnie, dawna własność (przed litewską reformą rolną) rodziny Romerów (patrz pamiętnik Michała Romera w B.N. dział rękopisów.). Potem kolejno własność zakonu jezuitów, po uwłaszczeniu m.in. składnica zboża, za bolszewików składnica zboża, dom starców, popadł w ruinę.

Eugeniusz, Ignacy, Mateusz, Hieronim Romer ur 21 września 1871 r. na Litwie w Cytowianach. zm 2 maja 1943 r. na zesłaniu w Kuibiszewie, herbu Dwie Laski, dr ekonomii, ziemianin, wieloletni działacz polonijny.

Eugeniusz Romer przy drzwiach kawiarni „Asta” w Kownie.

Eugeniusz Romer przy domowej kapliczce w parku w Cytowianach na Litwie.

Eugeniusz Romer – student.

Helena, Andrzej i Genia Romerowie, Cytowiany – Litwa 1926 r. (?).

Eugeniusz Romer właściciel Cytowian (w środku w czapce korporacyjnej ) z rodziną i gośćmi podczas spaceru nad pobliskim jeziorem Gausztwinis. Fot wykonano w 1931 r. latem podczas odwiedzin w Cytowianach grupy członków polskiej korporacji „Lauda” z Kowna. Tę fotografię i inne wykonał z samowyzwalacza „nadworny” fotograf „Laudy” Michał Ukiński (siedzi pod drzewem).

Miasteczko Cytowiany w powiecie rosieńskim słynne z kościoła murowanego w stylu baroka, fundacji Andrzeja i Katarzyny Wołłowiczów. Oni też w 1614 r. sprowadzili do Cytowian bernardynów i wybudowali im w sosnowym lesie klasztor. Budowę kościoła skończył brat Hieronim po śmierci Andrzeja Wołłowicza. Poświęcenie i otwarcie odbyło się 1 XI 1639 r. W 1771 bernardyn Antoni Burnicki przywiózł z Jerozolimy świętą ziemię, którą umieścił w każdej stacji pod szkłem w drodze krzyżowej w wybudowanej specjalnie kaplicy. Wiernych przyciąga też ołtarz z cudownym obrazem św. Antoniego.

Red i Andrzej Romerowie oraz korporanci z Laudy podczas przejażdżki po lesie Cytowiańskim, lato 1931 r.

Rodzina Romerów i goście z „Laudy” przed dworem w Cytowianach, lato 1931. Od lewej stoją: Red Romer, Zygmunt Ugiański, Gienia (Eugenia Romerówna), Wanda Hamisowska (nauczycielka), Helena Romerówna, Michał Ukiński, Janek Gromadzki, „Zosienia” (Zofia) Romerówna. Siedząod lewej: Andrzej Romer, Eugeniusz Romer, Lidia Komorowska i Zofia z Dembowskich Romerowa.

Cytowiany Romerów, lato 1931 r. Stoją od lewej: Red Romer, Czesław Galiński, Michał Ukiński, N.N., Zygmunt Ugiański. Siedzą od lewej: Eugeniusz Romer jego syn Andrzej i żona Zofia, dalej poruszone Gienia Romerówna i Lidia Komorowska (później Giejsztorowa), „Zosienia” i Helena Romerówny, ostatni Janek Gromadzki (Fotografował z Samowyzwalacza Michał Ukiński).

Cytowiany, pow. Rosiejnie, Litwa Kowieńska. 1931 r. własność rodziny Romerów. Goście z sąsiedztwa (m, inn Grużewscy i Janczewscy) na przejeździe przed gankiem dworu w Cytowianach.

Majątek Cytowiany, pow. Rosiejnie, Litwa Kowieńska 1931 r., własność rodziny Romerów. Andrzej Romer i jego siostra zwana „Zosienią” (Zofia) W parku Cytowiańskim na tle dworu.

Romerowie na ganku dworu w Cytowianach.

Gienia Romerówna, Cytowiany

Gienia Romerówna córka Eugeniusza i Zofii z Dembowskich, 1929 r., wiosna.

Karty w saloniku w Cytowianach. Od lewej student korporacji „Lauda” Zygmunt Ugiański, Helena Romerówna, Genia Romer, Red Romer, student korporacji „Lauda” Michał Ukiński, Eugeniusz Romer.

Goście w salonie w Cytowianach od lewej Student Michał Ukiński i student Józef Majewski, Genia Romerówna, Kazimierz Janczewski, Zosia Romerówna, N.N. W rogu kanapy Zofia Romerowa i N.N., N.N. Stoją: B. Lutyk, student Zygmunt Ugiański i Eugeniusz Romer.

Wnętrze dworu w Cytowianach wtedy stołowy (potem salon) między salonikiem a tzw pokojem kwiatowym. Fot. Wykonana przez Michała Ukińskiego (I z prawej) podczas wizyty w Cytowianach członków polskiej korporacji „Lauda” z Kowna, II-ga od prawej „Zosienia” Romerówna, Władysław Stomma i właściciel dworu Eugeniusz Romer (jeden z filistrów „Laudy”) w głębi w okularach Gintowtt zwany „Bazanem” Od prawej reszta NN. Od lewej II-gi Janusz Gromadzki, 4-ty Zygmunt Ugiański, przy kredensie stoją Red Romer i Gustaw Martusewicz reszta trudna do rozpoznania. Nad drzwiami wisi obraz „Kulig” pędla Alfreda Romera, reszta to prace Zofii z Dembowskich Romerowej, żony Eugeniusza, artystki malarki.

Wnętrze dworu w Cytowianach.

Zosienia, Redzio, Genia, Hela, Andrzej Romerowie. Cytowiany Lipiec 1936

Eugeniusz Romer podczas żniw na polu Cytowiańskim, Genia i Helena Romerówny (córki) 1937.

Ślub Eugenii Romerówny ze Stanisławem Hemplem w Cytowianach 14 sierpnia 1938 r.

Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!